Koruna po rozhodnutí ČNB citelně oslabila

Názor
Koruna ve čtvrtek odpoledne citelně oslabovala v reakci na rozhodnutí České národní banky (ČNB) zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu a v reakci na následně zveřejněnou prognózu a tiskovou konferenci guvernéra Jiřího Rusnoka. Vůči euru koruna od zveřejnění rozhodnutí o nastavení sazeb ztratila více než jedno procento. Koruna znehodnotila z úrovní pod 24,10 až na takřka 24,37 koruny za euro.
Prolomení úrovně 24 korun je v letošním roce nepravděpodobné. Kurs se spíše bude pohybovat v pásmu od 24,50 do 24,80 korun za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oslabování koruny odstartovalo rozhodnutí navýšit základní sazbu o 0,75 procenta, když ovšem část trhu sázela na to, že by navýšení mohlo činit jeden celý procentní bod. Sháňku po koruně dále ochladila zveřejněná prognóza, ze které plyne, že centrální banka už může být nyní na vrcholu cyklu utahování své měnové politiky. Tento signál následně víceméně potvrdil na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Uvedl, že pokud se naplní předpoklady prognózy, k žádnému výraznějšímu utažení měnové politiky centrální banky už v tomto cyklu nedojde. V tuto chvíli se tedy zdá, že narůst základní sazby na úroveň pěti a více procent je v letošním roce prakticky vyloučen. Naopak ČNB připravuje trh na možné zahájení snižování základní sazby ve druhé polovině letošního roku. I to zesiluje tlak na oslabování koruny.

Nelze opomenout ani to, že šéfka Evropské centrální banky (ECB), která ve čtvrtek rovněž rozhodovala o nastavení základních úrokových sazeb, ladila na tiskové konferenci relativně jestřábí tón, který podporuje zpevňování eura.

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB by měly v druhém pololetí klesat

Christine Lagardeová na rozdíl od prosincového zasedání například už neujišťovala, že zvýšení základní sazby ECB v letošním roce je vysoce nepravděpodobné.

Naopak několikrát zopakovala, že inflace je tíživý sociální problém, což si trhy vyložily tak, že i země jižního křídla chce připravit na nutnost důraznějšího boje s inflací. Země jižního křídla eurozóny se staví odmítavě k možnému zpřísnění měnové politiky ECB. Nemají zpravidla nijak výraznou míru inflace, naopak se obávají, že růst úroků citelně prodraží obsluhu jejich leckdy enormního veřejného zadlužení.

Jestřábí tóny v projevu Lagardeové samozřejmě přispívají k nynějšímu oslabování koruny vůči euru. V dalších měsících letošních roku už bude koruna pravděpodobně na slabších úrovních než ve čtvrtek, kdy poprvé od roku 2011 prolomila úroveň 24,10 za euro. Prolomení úrovně 24 korun je v letošním roce nepravděpodobné. Kurs se spíše bude pohybovat v pásmu od 24,50 do 24,80 korun za euro.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zasedání ECB se neslo v jestřábím tónu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.