Koruna pokračuje v posilování

Německá inflace za červenec ukázala na růst spotřebitelských cen o 0,5 procenta meziměsíčně a 3,1 procenta meziročně. Za tříprocentní inflací stálo zejména snížení DPH v červenci minulého roku a vytvoření velmi nízké srovnávací základny.
Česká koruna si většinu posílení odbyla již včera a dnes si polepšila pouze o dvě desetiny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně inflace by v Německu měla nadále růst k 3,4 procenta na konci tohoto roku. Po opadnutí zmíněného administrativního efektu by se však měla opět vrátit k 1,1 procenta v příštím roce.

Americká ekonomika v druhém čtvrtletí vzrostla o 6,5 procenta mezikvartálně anualizovaně, čímž zklamala očekávání finančních trhů. Hlavním důvodem však byl překvapivě silný pokles zásob, který ubral na růstu 1,1 procentního bodu.

To by se však mělo vykompenzovat v druhé polovině roku. Podle očekávání poklesly výdaje vlády vzhledem k ukončení většiny podpůrných programů. V konečném důsledku to tak podle nás nic nezmění na směřování americké měnové politiky.

Dneškem začala mediální karanténa členů bankovní rady České národní banky. Na poslední chvíli přispěchal se svým komentářem Aleš Michl, který potvrdil, že opět bude hlasovat pro stabilitu úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Inflace bude zkrocena vyššími sazbami

Podle jeho slov ekonomika ještě není stabilizovaná a nenašla svou rovnováhu. Proto by i centrální banka měla být opatrná se zvyšováním úrokových sazeb.

Na finančních trzích obecně vládla optimistická nálada. Dozvuky včerejšího jednání americké centrální banky (Fed), německá inflace a zklamání z růstu americké ekonomiky pomohly euru navýšit své zisky na úkor amerického dolaru. Ten je tak nejslabší od konce června.

To se pozitivně promítlo i ve středoevropském regionu. Maďarský forint si připsal 0,6 procenta a polský zlotý 0,5 procenta. Česká koruna si většinu posílení odbyla již včera a dnes si polepšila pouze o dvě desetiny. Krom silnějšího eura jí pomohl i návrat tržních úrokových sazeb k vyšším úrovním.

Úrokový diferenciál se vůči eurovým sazbám vrátil na svá maxima z poloviny měsíce, což by podle nás mohlo koruně pomoci až k úrovním na dohled 25,40 za euro. Klíčové však bude zasedání tuzemské centrální banky v příštím týdnu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

František Táborský

PSALI JSME:
ČNB odstartovala cyklus rostoucích úrokových sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.