Překvapila především německá inflace, která zpomalila více, než se čekalo. Dostala se dokonce v národní metodice pod dvě procenta a zvýšila tak sázky na další snižování úrokových sazeb v eurozóně. Německý IFO index dopadl o něco lépe, než trhy očekával.
I tak jsou ale němečtí podnikatelé ve výhledu na šest měsíců nejpesimističtější od letošního února. Hodnocení současné situace je pak dokonce na nejnižší úrovni od roku 2020. Zklamala i peněžní zásoba M3, jejíž růst stagnoval na červnové úrovni 2,2 procenta meziročně, když trh počítal se zrychlením na 2,7 procenta.
Ve Spojených státech pozitivně překvapila revize hrubého domácího produktu (HDP) pro druhý kvartál. Růst byl revidován mírně výše, z původně udávaných 2,8 procenta na tři procenta mezičtvrtletně anualizovaně. Co ale výrazněji překvapilo, to byla spotřeba domácností, která oproti očekávaným anualizovaným 2,2 procenta mezikvartálně dosáhla 2,9 procenta.
V regionu k jednacímu stolu zasedla maďarská centrální banka, která ponechala sazby beze změny na úrovni 6,75 procenta. Forint tak v průběhu týdne posílil o 0,8 procenta na 392,5 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval po celý týden v úzkém pásmu 4,28-4,30 PLN/EUR. Poměrně poklidné obchodování panovalo i na trhu s českou korunou. Ta se obchodovala převážně v rozmezí 25,00-25,05 CZK/EUR.
Z domácích dat byl zveřejněn konjukturální průzkum za srpen. Ten odhalil, že se nálada tuzemských spotřebitelů i podnikatelů v srpnu dále zhoršila. U spotřebitelů šlo o čtvrtý meziměsíční pokles v řadě.
Zpřesněný odhad HDP za druhé letošní čtvrtletí potvrdil mezičtvrtletní nárůst ekonomiky o 0,3 procenta, meziroční růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil z 0,4 na 0,6 procenta. Oproti předpandemickému poslednímu čtvrtletí roku 2019 byl pak její výkon vyšší o jedno procento.
Zápisky ze své cesty do Jackson Hole zveřejnil guvernér centrální banky Aleš Michl. Ten v nich zmínil, že je dle něho lepší konzistentnější, ale celkově více restriktivní měnová politika. Zopakoval, že sazby ČNB zůstanou výše, než bylo obvyklé v poslední dekádě.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com