Koruna posílila na desetileté maximum vůči euru

Názor
Koruna v pondělí odpoledne středoevropského času zpevnila na svoji vůbec nejsilnější úroveň vůči euru za posledních deset let. Silnější byla naposledy v roce 2012, přesněji v říjnu toho roku. Dle údajů Bloombergu totiž dnes zpevnila až na kurs 24,764 za euro.
Koruna zpevnila na svoji vůbec nejsilnější úroveň vůči euru za posledních deset let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

České měně pomáhá razantní zvyšování základní úrokové sazby v podání České národní banky (ČNB). Dosud v žádném jiném kalendářním roce své historie od vzniku samostatné ČR v roce 1993 nezvedla ČNB základní sazbu tak razantně jako loni, kdy nárůst odpovídal 3,5 procentního bodu. Byl to současně nejvyšší nárůst mezi všemi světovými ekonomikami, které Mezinárodní měnový fond definuje jako hospodářsky vyspělé.

Navíc trh předpokládá, že ČNB razantně zvýší základní sazbu i letos. V tuto chvíli mezinárodní devizoví obchodníci předpokládají, že centrální banka do letošního března zvedne základní úrok na 4,75 procenta, tedy o ještě jeden procentní bod nad stávající úroveň 3,75.

PSALI JSME:
ČNB loni zvýšila základní úrokovou sazbu nejvíce ve své historii

Nůžky mezi základním úrokem na koruně a na euru by se pak rozevřely do šíře 4,75 procentního bodu, což by bylo nejvíce od jara 1999, tedy prakticky za celou dobu existence eura. To samozřejmě výrazně zatraktivňuje korunu v očích mezinárodních investorů, kteří do ní přesouvají stále větší objem svých prostředků, což právě vede k jejímu zpevnění na desetileté maximum.

Bezprostředním důvodem posílení koruny jsou ale dnešní příznivá čísla k podmínkám v tuzemském průmyslu, který se oklepává ze světové logistické krize. Tato čísla zapadají do vývoje v celém středoevropském regionu. Ze středoevropských měn dnes nejvýrazněji posílila maďarská měna, neboť v Maďarsku došlo loni na sklonku roku k nejvýraznějšímu zlepšení výrobních podmínek v průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úročení české koruny je lákadlem pro mezinárodní investory

Zavřít reklamu ×
  1. Co ten Babiš dělal tak špatného, když koruna posiluje, to značí, že naše ekonomika je na tom díky ANO v dobré kondici až na autoprůmysl, ono se stačí podívat do naší minulosti, za Klause jsme měli inflaci až 57 % a nějak jim to nevadilo a dnes je tu 4% a jsou s toho na bednu. Tenkráte se taky ukázalo, že inflace kopíruje ekonomiku, tedy vysoká inflace a propad ekonomiky. To dává smysl, ale nyní je to úplně jiné , za tím vším je jen boj o koryta a moc a k tomu je dobré vše i podvody a lži, ale mají smůlu ta jejich špinavá hra se jim vymstí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česko vykazuje jednu z nejnižších inflací v EU

Česká republika letos v únoru vykazovala sedmou nejnižší inflaci v EU. Podle Eurostatu činila meziročně 2,2 procenta, což Česko řadí na sedmé místo v pomyslném pořadí zemí EU dle nejnižší inflace. Česko má nižší …

Koruna na začátku týdne lehce oslabila

Únorový růst tuzemských průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi. Výrazně se na jejich meziměsíčním růstu o 0,5 procenta podepsal zejména nárůst cen ropy na světových trzích, jehož proinflační vliv byl dále …

Česko se sune k zemím s nejnižší inflací v EU

Ještě v prosinci měla Česká republika nejvyšší inflaci v rámci všech zemí Evropské unie. V lednu měla už devátou nejnižší a podle dat Eurostatu zveřejněných v pondělí se v únoru už posunula na sednou příčku s …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.