
Dochází sice k redukci sazby, ovšem verbálně je tento krok doprovázen důrazným varováním, že centrální banka může, co se nastavení sazeb týče, setrvat v nadcházející době nad úrovní, kterou ve svém základním scénáři předpokládá ve čtvrtek zveřejněná prognóza tuzemské centrální banky.
Jestřábím výrokem je i ten, že guvernér preferuje, aby dlouhodobě úrokové sazby už příliš neklesly. Centrální banka se podle něj také chce vyhnout situaci, kdy by se reálné úrokové sazby – tedy klíčové sazby ČNB či tržní úrokové sazby očištěné o inflaci – ocitly v záporném pásmu.

Letos má inflace v České republice v celoročním průměru činit 2,4 procenta, v příštím roce 2,2 procenta, plyne ze střední hodnoty odhadů analytiků dle oslovených agenturou Bloomberg. Trh v reakci na čerstvé stanovisko guvernéra Michla přehodnotil své sázky na další snižování sazeb ČNB.
V půlročním až takřka ročním horizontu se teď podle mezinárodních investorů základní sazba ČNB nezmění (zelená křivka na grafu Bloombergu, pozn. aut.), zatímco ještě ve středu měli za to, že během šesti měsíců nejspíše klesne na 3,5 procenta (žlutá křivka). Právě tento posun značí zásadní tlak na českou měnu, který vede k jejímu popsanému čtvrtečnímu zpevňování vůči euru.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)