Koruna prolomila hranici 23,40 za euro. Kvůli nečekanému růstu inflace v Německu

Názor
Koruna ve středu odpoledne prolomila hranici 23,40 za euro, prvně od července 2008. V historii eurozóny od roku 1999 stálo euro méně než 23,40 Kč jen v osmi dnech, vesměs v červenci 2008. Česká měna bezprostředně zpevňuje zejména kvůli nečekanému zvýšení inflace v Německu.
Koruna prolomila hranici 23,40 za euro. Česká měna zpevňuje zejména kvůli nečekanému zvýšení inflace v Německu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Měnoví investoři totiž sází na to, že kvůli nečekaně silným, přetrvávajícím inflačním tlakům v nejsilnější ekonomice eurozóny bude muset Evropská centrální banka (ECB) přistoupit k ještě razantnějšímu utažení měnové politiky, případně utažené podmínky udržovat po delší dobu.

Totéž „v bleděmodrém“ platí i pro Česko, protože Německo, a obecněji eurozóna, je mu stěžejním obchodním partnerem a celkem, s nímž je ekonomicky a finančně intenzivně provázané. Inflace v Německu podle středečních údajů vzrostla v únoru meziročně o 9,3 procenta, zatímco v lednu to bylo o 9,2 procenta.

PSALI JSME:
Koruna je nejsilnější od července 2008

Únorový růst cen poháněly u našich západních sousedů rostoucí ceny potravin a citelně zdražující služby. Inflace zrychlila i přesto, že německá vláda na svůj dluh srazila domácnostem v zemi účty za energie. Experti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě pouze devítiprocentní únorovou inflaci.

Citelná, nepolevující inflace přetrvává nečekaně také ve Francii, kde podle úterních dat dosáhla historického rekordu, nebo ve Španělsku. To jen umocňuje tlak na ECB, aby eventuálně ještě zpřísnila svoji měnovou politiku. Trhy nyní vůbec poprvé předpokládají, že depozitní sazba ECB se dostane – bude muset dostat – z nynější úrovně 2,5 procenta až na rovná čtyři procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká koruna od začátku invaze posílila vůči euru více než švýcarský frank

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).