Koruna proti euru nejsilnější za více než dva měsíce

Končící týden byl z pohledu vývoje kurzu tuzemské měny úspěšný. V relaci proti euru posílila v celotýdenním hodnocení o zhruba dvě třetiny procenta a dostala se na nejsilnější hodnoty od konce září. Posilovala prakticky po celý týden, v jeho samotném závěru se kurz nacházel dokonce lehce pod úrovní 25,10 CZK/EUR.
Končící týden byl z pohledu vývoje kurzu tuzemské měny úspěšný. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Končící týden byl z pohledu vývoje kurzu tuzemské měny úspěšný. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z vnějších vlivů české měně pomáhalo od úterka posilující euro na trhu s dolarem, z tuzemských jak zveřejněná silnější data (s výjimkou listopadového PMI, indexu nákupních manažerů, pozn. aut.), tak jestřábí komentář guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla. Ten uvedl, že centrální banka by mohla „brzy“ pozastavit snižování sazeb.

Ve prospěch scénáře stabilních úrokových sazeb na prosincovém zasedání hovoří podle nás zveřejněná statistika mzdového vývoje v průběhu třetího čtvrtletí. Meziroční růst reálných mezd skončil nad konsensem, když vykázal 4,6 procenta, zatímco trh očekával 4,3 procenta. Nominální průměrná měsíční mzda byla meziročně o sedm procent vyšší.

I přes pokračující obnovování kupní síly domácností, úroveň reálných mezd zůstává zhruba na úrovni z třetí čtvrtletí roku 2018. Jejich pokračující růst by měl nadále pohánět spotřebitelskou poptávku, která zůstane klíčovým faktorem pro růst tuzemské ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že mzdový růst ve třetím čtvrtletí překvapil oproti prognóze ČNB směrem nahoru, tak by pro některé členy bankovní rady mohl být argumentem pro pozastavení procesu snižování úrokových sazeb.

Že rostoucí reálné mzdy povzbuzují spotřebu domácností, ukázala říjnová data tržeb z maloobchodu a ze služeb. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v reálném vyjádření meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta, což bylo nepatrně nad naším odhadem ve výši 0,5 procenta.

Oproti loňsku byly tržby v říjnu vyšší o 5,5 procenta a překonaly tak tržní konsensus (+4,9 %). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 zůstávají reálné maloobchodní tržby stále nižší, a to o 1,1 procenta.

Z hlediska struktury je ale zklamáním dynamika prodejů nepotravinářského (+0,4 % m/m) i potravinářského (+0,2 % m/m) zboží. Za celkovou vysokou dynamikou tržeb totiž stály primárně vyšší prodeje pohonných hmot (+2,6 %). Po dvou měsících poklesu se v říjnu zvýšily také prodeje v oblasti služeb, když reálně vzrostly o 0,3 procenta meziměsíčně.

Nejenom vývoj tržeb v oblasti maloobchodu a služeb ukazuje na oživování spotřebitelské poptávky, stále však pouze opatrným tempem. Obdobnou informaci přináší i pohled na příjmovou strukturu státního rozpočtu.

Na výsledku ke konci listopadu je patrné zlepšování výběru nepřímých daní (DPH a spotřebních daní), u přímých daní je v případě pojistného i daně z příjmů fyzických osob zřejmá dynamika růstu nominálních mezd.

Celkově stát hospodařil ke konci listopadu se schodkem 259,2 miliardy korun. V meziročním srovnání byl o téměř deset miliard mírnější. Předpokládáme, že plánovaný deficit bude za celý letošní rok naplněn.

Z hlediska produkční strany ekonomiky stále nepříznivá situace zůstává v průmyslu. Listopadový PMI aktivity v tuzemském průmyslovém sektoru se snížil z říjnových 47,2 bodu na listopadových 46 bodů. V listopadu pokračoval pokles výroby i nových zakázek.

Čeští výrobci zmiňovali především problémy na hlavních trzích a odvětvích, poptávku sužovaly pokračující problémy v segmentu výroby automobilů a v německé ekonomice. Nové exportní zakázky se tak snížily nejrychlejším tempem za poslední čtyři měsíce.

Výrobci reagovali na situaci dalším zredukováním objemů výroby, ačkoli druhým nejpomalejším tempem od března loňského roku. Ceny vstupů rostly desátý měsíc v řadě, zároveň byla ale míra inflace výrazně pod dlouhodobým průměrem. Alespoň trochu dobrou zprávou je, že redukce zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu zvolňuje.

Euro v tomto týdnu zřejmě dosáhlo lokálního dna. Ještě na počátku týdne kurz eura k dolaru klesal až k 1,046 USD/EUR, od úterka již ale euro posilovalo a částečně korigovalo předchozí ztráty. V závěru týdne se kurz držel na dohled hladiny 1,060 USD/EUR.

Opravdu ale šlo spíše o technickou korekci předchozího vývoje. I nadále totiž data ze Spojených států překonávala ty za eurozónu. Platí to zejména pro kondici průmyslníků na obou stranách Atlantického oceánu, jak ji odráží sentiment indikátory (PMI, respektive ISM), či reálná data.

Zklamání opět přinesly německé statistiky říjnových továrních objednávek i samotné průmyslové produkce. Slabé byly za eurozónu i maloobchodní tržby. Naopak data z amerického trhu práce potvrzují sice se pomalu ochlazující, přesto stále robustní trh práce podporující sílu tamní spotřebitelské poptávky.

Páteční statistiky z listopadového trhu práce ukázaly na solidní (lehce nadkosensuální) tvorbu nových pracovních míst; k mírně lepšímu byl navíc revidován výsledek za říjen. V souladu s tržním očekáváním celkem svižně o 0,4 procenta meziměsíčně rostly i hodinové výdělky.

Míra nezaměstnanosti se ale navzdory očekáváním o desetinu zvýšila na 4,2 procenta, což podporuje očekávání na snížení dolarových úrokových sazeb na prosincovém zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC). Bezprostředně po zveřejnění těchto dat tak euro dostalo růstový impuls, který kurz dočasně vynesl až k 1,0630 USD/EUR.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. RK Rostislav Král

    A ke švýcarskému franku hodnota koruny za šest měsíců klesla z 25 Kč na 27 Kč.
    Koruna jede dolů spolu s Eurem, je přece na Euro vázána.

  2. vo vortata

    Připadá mi, že se dělá z komára velbloud. Koruna totiž posiluje o haléře a to ještě dočasně, což nemá praktický význam. Až kurz klesne na 19 Kč, tak bude stát za to o tom psát.