Koruna rekordně posiluje

Analýza
Česká měna během letošního listopadu posiluje vůči euru nejvýrazněji od června 2008, plyne z dat společnosti Purple Trading. Od začátku tohoto měsíce koruna zpevnila z kursu 27,18 na 26,16 za jedno euro. Pokud si kurs udrží ještě i během pondělního obchodování, půjde právě o nejvýraznější měsíční posílení české měny za posledních více než dvanáct let.
Koruna rekordně posiluje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V čase předvánočních nákupů, k nimž mnozí využívají i zahraniční e-shopy, jde o vítanou zprávu. Koruně se daří také vůči americkému dolaru. Před víkendem se česká měna dostala na úroveň kursu pod 21,90 za dolar, takže je vůči americké měně blízko své nejsilnější úrovně za období posledního dva a půl roku.

Koruna posilující vůči dolaru tlumí efekt růstu cen ropy na světových trzích, takže řidiči sice musí v příštích týdnech počítat se zdražením benzínu i nafty, avšak to nebude tak citelné, jako by bylo při slabší koruně. Pokud navíc projde daňový balíček, sníží se od příštího roku spotřební daň z nafty, což by řidičům „dieselů“ palivo dále zlevnilo.

Posilování koruny vůči euru i dolaru je příznivou zprávou také z hlediska nadcházejícího vývoje cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Velcí dodavatelé elektřiny od posledního čtvrtletí letošního roku zlevňují své dodávky domácnostem, menší se postupně budou přidávat. Důvodem je pandemie koronaviru, která celosvětově srazila ceny energií kvůli slabší globální poptávce.

Nyní však vzrůstají šance, že by se v dohledné době mohla objevit plně účinná vakcína proti koronaviru, což by značilo stěžejní impuls pro zotavení celosvětové ekonomiky. Právě tato vyhlídka stojí v pozadí zmíněného růstu cen ropy.

PSALI JSME:
Ropa kvůli vakcínám prudce zdražuje. Sílící koruna nepomůže

V případě cen elektřiny či plynu se ale ceny pro konečné spotřebitele vyvíjí s větší setrvačností, než je tomu v případě cen pohonných hmot u čerpacích stanic. Na evropských burzách se elektřina i plyn obchodují v eurech, pro plyn je rovněž důležitý kurs koruny k dolaru. Posilování koruny k euru i dolaru je tedy dalším důvodem k tomu, aby ceny elektřiny či plynu pro domácnosti v příštím roce klesaly, nebo se alespoň nezvyšovaly.

Tuzemské domácnosti se však budou muset připravit na zdražení vody. Zatímco komodity jako elektřina, plyn či ropa v důsledku koronaviru zlevnily, u vody je tomu naopak. V průměru cena vody v roce 2021 poroste až o pět procent. Důvodem je to, že domácnosti i firmy kvůli vládním protipandemickým opatření letos spotřebovávají méně vody, než je běžné.

Provozovatelům vodovodů a kanalizací se tak snižují příjmy. Přitom ovšem musí vodovody a kanalizace pochopitelně nadále provozovat, vzhledem k jejich poměrně vysokému stáří do nich investovat, hradit personální a mzdové náklady či nájmy. Cenové plány jsou přitom v případě vody, resp. vodného a stočného, schvalovány administrativně, městy a obcemi, takže role tržních sil je omezenější, než je tomu v případě elektřiny, plynu či ropy. I to stojí za vyhlíženým růstem cen vody.

PSALI JSME:
Retenční nádrže na vodu budou od příštího roku povinností

Městské a obecní rozpočty navíc kvůli ekonomickému dopadu koronaviru a protipandemickým opatřením, včetně daňových změn typu zmíněného daňového balíčku a takzvaného zrušení superhrubé mzdy, čelí a budou čelit významnému výpadku příjmů. Což je jen další důvod pro to, aby šla cena vody nahoru výrazněji než inflace.

Daňový balíček navíc představuje nepříjemnost pro větší pronajímatele nemovitostí, kterým v důsledku může zvýšit daňovou zátěž až o čtyřicet procent, jak plyne z výpočtu Občanského sdružení majitelů domů v ČR. To proto, že pro měsíční příjmy nad zhruba 140 tisíc korun se má vztahovat navýšená sazba 23 procent. Tuto svoji vyšší daňovou zátěž alespoň zčásti pronajímatelé promítnou do zdražení nájmů.

I když tedy koronavirus zlevní elektřinu či plyn, či alespoň způsobí, že nebudou zdražovat, domácnostem zdraží voda a zřejmě i samotné nájemné. Bydlení tak v ČR v souhrnu nijak zlevňovat nebude.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru