Koruna se po čtyřech měsících vrací nad hladinu 27 za euro

Názor
Začátek týdne se nesl v krvavém duchu na všech frontách. Již asijské obchodování předznamenalo ztráty na evropských trzích. Ty dnes končí s více než tříprocentní ztrátou na všech hlavních indexech. Důvodů lze najít hned několik, které společně poslaly akciové trhy k dvouměsíčním minimům. Nejvíce ztrácely bankovní tituly zejména díky odhalení řady pochybných obchodů mezi hlavními finančními institucemi.
Polský zlotý i maďarský forint vůči euru ztratily shodně 0,75 %, nicméně koruna dnes jednoznačně vedla s téměř dvojnásobnou ztrátou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

K tomu se přidala zpráva o dosažení hranice dvou set tisíc mrtvých mrtvých v USA na nemoc covid-19 a další nová opatření napříč kontinenty ve snaze zmírnit druhou vlnu pandemie. Na politické úrovni situaci nepomáhá ani brexit a začátek projednávání sporného návrhu zákona o vnitřním trhu v horní komoře britského parlamentu.

A k tomu se přes víkend přidal nový spor mezi americkými demokraty a republikány o jmenování soudce Nejvyššího soudu, který pravděpodobně opět odsune projednávání druhého fiskálního balíčku podpory ekonomiky.

Výsledkem tak bylo skokové oslabení eura vůči dolaru o 0,75 % na úroveň 1,175 USD/EUR. Na této vlně se svezl celý region. Polský zlotý i maďarský forint ztratily shodně 0,75 %, nicméně koruna dnes jednoznačně vedla s téměř dvojnásobnou ztrátou. Během dne se posunula z ranních úrovní 26,75 na současných 27,13 za euro (ztráta 1,5 %). Koruna se tak poprvé od konce května podívala nad intervenční hladinu 27,0 CZK/EUR.

PSALI JSME:
Covid hýbe korunou

Ke globálním a regionálním vlivům se v průběhu dne pravděpodobně přidaly i lokální faktory. Domácí epidemiologická situace a změna na postu ministra zdravotnictví zahrála i na finančních trzích, které si začínají všímat rozdílné situace v rámci regionu. Pro další vývoj koruny podle nás budou zásadní případná ekonomická opatření, která by měla dopad na probíhající oživení ekonomiky. O tom by se pravděpodobně mělo rozhodnout v nejbližších dnech.

Do té doby vidíme rizika dalšího oslabení, ačkoli řada faktorů na trhu stále hovoří ve prospěch silnější koruny. Komplikované situaci doma i v zahraničí nepomáhá ani stále velmi nízká aktivita na devizovém trhu, která ještě umocňuje prodejní záměry investorů. Proto i nadále doporučujeme využít současných podmínek na trhu pro zajištění slabších hodnot koruny do budoucna.

Forwardové body se však v průběhu pandemie propadly a nenabízejí už tak atraktivní zajištění jako dříve. Naopak vyšší volatilita svědčí opčním strategiím, které mohou vylepšovat úrovně, na kterých se lze zajistit. Případně na rozdíl od forwardů se dovolují do jisté míry podílet na příznivém kurzovém vývoji.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna oslabuje víc, než její „kolegové“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB