Koruna vstupuje do nového roku při síle

Názor
Koruna vstupuje do nového roku při síle. V pondělí ráno zpevnila pod 24,10 za euro, a to až na svoji celkově nejsilnější úroveň od srpna 2011, 24,073 za euro. Pouze 14 haléřů ji dělí od překonání své nejsilnější hodnoty za celou dobu od října 2008, tedy od předvečera globální finanční krize.
České měně svědčí včerejší slova guvernéra ČNB Aleše Michla, která v rozhovoru pro ČTK vyzdvihl úspěchy stávající měnové politiky centrální banky v potírání inflace. Ilustrační foto: ČNB

České měně svědčí včerejší slova guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla, která v rozhovoru pro ČTK vyzdvihl úspěchy stávající měnové politiky centrální banky v potírání inflace. Podle něj je mix poměrně vysokých úrokových sazeb, nejvyšších od roku 1999, a právě silné koruny účinný v protiinflačním boje.

To mezinárodním devizovým obchodníkům dává jasnou indicii, že ČNB je připravena případně intervenovat za silnější korunu i v letošním roce. Od loňského května intervenovala prodejem deviz v přepočtu za více než 600 miliard korun.

PSALI JSME:
ČNB již na obranu koruny vydala 25,5 mld. eur

V posledních dvou měsících loňska ale podle dostupných informací vstupovat na trhy za účelem intervence prakticky nemusela, postačila verbální deklarace připravenosti k intervenci.

Koruně totiž svědčí také celkový vývoj ve světě. Zejména pak to, že v EU nepropukla energetická krize a že referenční cena plynu v EU klesá na úrovně před zahájením ruské intervence na Ukrajině loni v únoru. Takový vývoj snižuje riziko nastání hlubší recese v ČR a zemích EU.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V říjnu ČNB téměř neintervenovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.