Koruna vůči euru nejslabší od poloviny března

Názor
Obchodování v prvním červencovém týdnu bylo poznamenáno svátky a kvůli tomu nižší likviditou. V USA se v úterý slavil Den nezávislosti, u nás byly svátky ve středu a ve čtvrtek. Nízká obchodní aktivita se projevila na relativně klidném vývoji kurzu eura vůči dolaru. Ve střední Evropě byl zřejmý výprodejní tlak, a to zejména ve druhé polovině týdne.
Koruna v závěru týdne testovala hladinu 23,95 CZK/EUR, což znamená nejslabší úroveň za poslední téměř čtyři měsíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dolar vůči euru do čtvrtka mírně posiloval. V jeho relativní prospěch hrála především stále silná data z trhu práce. Ta sice na první pohled zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst ukázal podkonsensuálních 209 tisíc, zatímco dříve zveřejněná ADP statistika i ISM index ze služeb indikovaly šanci na mnohem vyšší růst.

I tak je to ale číslo konzistentní se zlepšující se situací na trhu práce. Navíc byla v souladu s očekáváním vykázána nižší míra nezaměstnanosti (pokles z 3,7 % na 3,6 %, pozn. aut.) a oproti očekávání byl vyšší růst průměrných hodinových výdělků.

Trh jednoznačně nadále zaceňuje další zvýšení dolarových úrokových sazeb ze strany Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Naproti tomu zveřejněné indikátory z Evropy nijak zvlášť nenadchly, zejména z průmyslu. I když třeba německé podnikové objednávky jsou příslibem, že další měsíce by již mohly vypadat o něco lépe.

Česká koruna i polský zlotý doplácí na dramatické oslabení maďarského forintu. Ten oslaboval celý tento týden a celkově již tento trend čítá osm dní v řadě, kdy proti euru ztratil více než pět procent. Maďarsko se nemůže vymanit z negativní spirály, která nahlodává důvěru investorů.

Meziroční inflace zůstává vysoká (i v červnu se nacházela nad 20 %, pozn. aut.) a ohrožuje kupní sílu maďarských domácností, tamní maloobchodní tržby meziročně reálně klesají dvouciferným tempem. Dramaticky se zde propadl červnový průmyslový PMI, a i samotná průmyslová produkce v květnu meziročně poklesla, i když z pohledu tržních očekávání se jednalo o lepší výsledek.

Koruna v závěru týdne testovala hladinu 23,95 CZK/EUR, což znamená nejslabší úroveň za poslední téměř čtyři měsíce. V celotýdenním hodnocení ztratila zhruba tři čtvrtiny procenta. Tuzemská data nenadchla, ale ani nijak výrazně nezklamala.

Ve srovnání s květnem skončil výrazně lépe výsledek státního rozpočtu ke konci června, na nutnosti snížení strukturálního deficitu to ovšem nic nemění. Páteční data z reálné ekonomiky (průmysl, zahraniční obchod, stavebnictví) neskončila tak špatně, jak se čekalo, ovšem zejména díky automobilovému sektoru.

Tomu spíše než silná poptávka, pomáhá ústup potíží v globálních výrobních řetězcích a dostatek dílů pro výrobu a uspokojení minulých objednávek.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna bude mít tendenci oslabovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.