Koruna vůči libře po britských volbách prudce oslabuje

Názor
Koruna dnes prudce oslabuje vůči britské libře, kterou žene vzhůru optimismus plynoucí z výsledku včerejších parlamentních voleb na ostrovech. Koruna vůči britské měně oslabuje o zhruba dvě procenta. Je vůči libře nejslabší od května 2017.
Koruna vůči libře po britských volbách prudce oslabuje. Foto: Depositphotos.com

Libra pochopitelně posiluje i vůči dalším měnám. Vůči americkému dolaru posiluje nejvýrazněji od roku 2017 a dostala se na nejvyšší úroveň vůči němu od května 2018. Vůči euru libra zhodnotila na nejsilnější úroveň od roku 2016, od doby těsně po červnovém referendu o brexitu. Výsledek britských voleb je však příznivou zprávou i pro samotné euro, které dnes poskočilo na čtyřměsíční maximum vůči dolaru.

Výsledek britských voleb je příznivou zprávou nejen pro euro, a tedy eurozónu, ale samozřejmě také pro českou ekonomiku. Libra totiž posiluje nejen proto, že konzervativci britského premiéra Borise Johnsona vyhráli, leč i proto, že vyhráli s velkým náskokem. Ten dává Johnsonovi silný mandát k dalšímu vyjednávání o podobě brexitu

Zároveň oslabuje zaryté zastánce tvrdého brexitu, „brexitu stůj, co stůj“, mezi konzervativci, kteří by měli silnější slovo při Johnsonově těsnějším vítězství. Výsledek voleb lze číst částečně právě tak, že Británie si většinově přeje nevyhrocený, takzvaně „měkký“ odchod z Evropské unie. Ten Johnson na podzim dohodl s Bruselem, avšak britský parlament mu jej neposvětil, což uvrhlo britský parlament do klinče. Včerejší volby parlament odblokují, což je pochopitelně další dobrá zpráva jak pro britskou ekonomiku, tak pro ekonomiku zbytku Evropské unie.

Česká republika podle letošní studie univerzity v belgické Lovani v případě měkkého brexitu, který je tedy nyní mnohem pravděpodobnější než brexit tvrdý, přijde o zhruba 11 tisíc pracovních míst. V případě tvrdého brexitu by česká ekonomika přišla o zhruba 47 tisíc pracovních pozic. Lze tedy vlastně říci, že včerejší britské volby dost možná zachránily 36 tisíc pracovních míst v ČR.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomikami EU už zamával brexit, který ještě nenastal

×
  1. Napiště nám, jak zpevňuje vůči EURu. Hlavně aby nám se sem teď nevrátili ti naši lidi vod tam, to by nás tady mohlo zruinovat, vykoupí nám vepřový.

  2. jak muze posilovat kdyz se uz dopredu vi ze se jim ekonomika propadne???Nebo jepravda jinde???Kdyz odejdeme my opet se korunapropadne abudou tvrdit opak.Nekdo dela z vychodoevropanu mene chtene obcany Evropy.Umele nevysovani cizich zapadnich men Vam jde.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru