Koruna vyčkává na centrální bankéře

Názor
Obchodování v Evropě bylo v závěru týdne ve znamení dat hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí. Eurozóna jako celek vykázala lehce nižší pokles, než očekával trh. V detailu nejvíce trhy potěšily výsledky z Francie, na druhou stranu německá ekonomika mírně zklamala. Itálie a Španělsko skončily podle očekávání.
Lepší výsledek české ekonomiky trhy příliš nenadchnul a investoři i nadále vyhlížejí především čtvrteční klíčové zasedání České národní banky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Společně s HDP byly zveřejněny i statistiky nezaměstnanosti a inflace v eurozóně. Meziměsíční růst spotřebitelských cen předčil o jednu desetinu tržní očekávání, v meziročním vyjádření se tak evropská inflace dostala z březnových 1,3 procenta na 1,6 procenta. Trh práce v eurozóně za březen pozitivně překvapil poklesem nezaměstnanosti o tři desetiny na 8,1 procenta.

Výsledky za první čtvrtletí vykázala i česká ekonomika. Ta podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla v prvním čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně o 0,3 procenta po předchozím růstu o 0,6 procenta.

To byl mírně lepší výsledek, než s jakým počítala naše prognóza, která očekávala snížení HDP o 0,8 procenta. V meziročním srovnání se pokles ekonomiky zmírnil ze -4,8 % na -2,1 %, především však vlivem nižší srovnávací základy loňského prvního čtvrtletí, které již bylo zasaženo současnou pandemií.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Výsledkem vesměs pozitivních dat bylo paradoxně slabší euro vůči americkému dolaru. To odepsalo veškeré zisky předchozích dvou dní a vrátilo se na úrovně 1,206 USD/EUR. Větší roli tak pravděpodobně hrál efekt konce měsíce, pravidelné úpravy portfolií a další pozitivní zprávy z americké výsledkové sezóny.

Slabší euro vůči americkému dolaru je špatnou zprávou pro region. Ale vzhledem k tomu, že většina oslabení eura proběhla až v závěru obchodování, lze očekávat reakci regionálních měn až v pondělí. Polský zlotý tak končí se ziskem 0,2 procenta a vrací se na hodnoty z úvodu týdne. Maďarský forint si připsal mírně nižší zisky.

Koruna na druhou stranu spíše stagnovala na úrovni 25,87 CZK/EUR. Lepší výsledek české ekonomiky trhy příliš nenadchnul a investoři i nadále vyhlížejí především čtvrteční klíčové zasedání České národní banky.

PSALI JSME:
Koruna pokračuje ve stagnaci

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB