Koruna zpět nad 23,50 CZK/EUR, vítězem týdne polský zlotý

Názor
Kurz koruny v průběhu týdne ztrácel. Zatímco v pondělí domácí měna zahajovala obchodování na úrovni 23,30 CZK/EUR, v pátek se již nacházela nad hladinou 23,50 CZK/EUR. Zároveň docházelo k poklesu výnosů u tuzemských vládních dluhopisů, dolů se posouvaly i forwardové sazby. Trh nyní ve svých očekáváních v devítiměsíčním horizontu zahrnuje 75bodové snížení úrokových sazeb.
Kurz koruny v průběhu týdne ztrácel. Vítězem tohoto týdne byl polský zlotý, který jako jediný z regionálních měn alespoň mírně posiloval. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maďarský forint se z úrovní okolo 372 HUF/EUR posunul až na 379 HUF/EUR. Za pohybem stály výroky viceguvernéra maďarské centrální banky Viraga. Ten začal mluvit o zahájení postupného uvolňování měnové politiky.

Jít by ale pravděpodobně mělo v prvním kroku o snížení jednodenní sazby z kolateralizovaných úvěrů komerčním bankám, která aktuálně dosahuje 25 procent, a je tak vůbec nejvyšší z referenčních sazeb maďarské centrální banky (MNB).

V závěru týdne nicméně forint ztráty částečně zkorigoval (na 376 HUF/EUR). Vítězem tohoto týdne tak byl polský zlotý, který jako jediný z regionálních měn alespoň mírně posiloval. Z pondělních úrovní okolo 4,64 PLN/EUR se posunula na 4,60 PLN/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro i koruna atakovaly v tomto týdnu maxima. Regionálním vítězem byl polský zlotý

Zavřít reklamu ×
  1. Ten polský zlotý by mohl ještě krapítko spadnout. Už teď nakupuji v Polsku za výborné ceny, natož kdyby zlotý ještě spadnul…..to by byla pohádka…..to bychom měli narvané mražáky jídla na dva roky……..Zlatí Poláci….!!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.