Koruna zůstává pod výprodejním tlakem

Názor
Kurzový vývoj eura vůči dolaru byl dnes až překvapivě klidný, americká měna drží relativně silné pozice. Kurz EUR/USD se během dne pomalu snažil dostat pod hladinu 1,11. Prezident americké centrální banky J. Powell dnes potvrdil odhodlání zvýšit dolarové úrokové sazby na zasedání koncem měsíce kvůli vysoké inflaci a utaženému trhu práce. Ruská invaze na Ukrajinu ale samozřejmě zvyšuje nejistotu ohledně růstových vyhlídek.
Koruna dnes ztrácela. Trhy spekulují na další zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální trhy se dnes více obávaly inflačního scénáře než toho recesního ve světle zvýšeného geopolitického napětí. Odrazem toho byl patrný nárůst tržních úrokových sazeb na obou stranách Atlantiku.

Inflační očekávání povzbudil dnešní vývoj na komoditních trzích, zejména těch energetických. Cena ropy se dnes posunula výše o zhruba pět procent, plyn skočil dokonce o dramatických více než 30 procent.

Na středoevropských devizových trzích pokračoval výprodejní tlak v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Česká koruna dnes odepsala zhruba dvě procenta, když z ranních kotací u 25,40 CZK/EUR se kurz krátce po poledni přehoupl přes 25,90 CZK/EUR.

Zdroj: Bloomberg

V závěru seance koruna své ztráty částečně korigovala posunem k 25,70 CZK/EUR. Obdobný pohyb zaznamenával maďarský forint. Jedinou měnou regionu, která dnes ve finále neoslabila, byl polský zlotý. Již včera tamní centrální banka intervenovala na jeho podporu a dnes v tomto konání pokračovala.

Koruna dnes ztrácela navzdory tomu, že kratší konec výnosové křivky celkem výrazně vzrostl. Trhy spekulují na další zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Impulsem byly dnes již výše diskutovaný další nárůst cen energetických surovin i samotné oslabování české měny.

Ve prospěch vyšších úrokových sazeb se vyjádřil i člen bankovní rady T. Holub. Jako proinflační riziko současný konflikt na Ukrajině označil i šéf sekce měnové v ČNB P. Král.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna se propadá. ČNB zřejmě bude muset intervenovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB