Koruně se s novým rokem otevírají možnosti dále posílit

Názor
Koruna zakončila rok 2020 poblíž úrovně 26,20 za euro a oproti začátku roku byla slabší o více než sedmdesát haléřů. V úvodu roku koruna měla našlápnuto k dalšímu posilování, nicméně příchod krize spojené s pandemií koronaviru ji vystřelil téměř na dosah 28 za euro.
Koruně se s novým rokem otevírají možnosti dále posílit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průběhu roku si koruna prošla několika fázemi posilování a opětovného oslabení v závislosti na vývoji pandemie. V konečném důsledku ale dokázala většinu svých ztrát umazat a podle nás bude v následujícím roce dále posilovat. Svoji sílu ukázala i v rámci regionu, resp. mezi rozvíjejícími se ekonomikami. V rámci středoevropského regionu ukončila rok s nejnižší ztrátou ve výši tří procent.

Polský zlotý se většinu roku vyvíjel obdobně, nicméně v posledních týdnech mu uškodila intervence centrální banky s doposud nejasnou motivací. Loňský rok tak uzavřel se ztrátou 6,7 procenta. Na konci žebříčku se ztrátou 8,9 procenta skončil maďarský forint, který sráží již dlouhodobě také centrální banka.

PSALI JSME:
Regionální měny neměly svůj týden

Umazání ztrát v regionu pomohlo výrazně i silnější euro vůči americkému dolaru. To se od začátku roku posunulo z 1,120 na současných 1,227 a připsalo si tak zisk 9,5 procenta. Tento trend by podle nás měl pokračovat i v novém roce a dále tak podporovat korunu na cestě k silnějším hodnotám.

Těm hraje do karet i růst domácích sazeb na trhu a rozšiřování úrokového diferenciálu vůči eurovým sazbám, který je v současnosti nejvyšší od března. Ve spojení s dobrou náladou na globálních trzích se tak podle nás pro nejbližší dny otevírá prostor pro další posílení koruny pod 26,10 za euro.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna rekordně posiluje

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

V Air Bank už chystají základní sazby na nulu

Air Bank, která je na českém trhu desátý rok, má nakročeno mezi tuzemské bankovní obry. Probíhají jednání o sloučení finančních aktivit miliardáře Petra Kellnera, konkrétně jde o Home Credit, Zonky a Air Bank s …

Dluh zemí EU se skokově zvýšil o 943 miliardy eur

Pandemie koronaviru se výrazně podepsala na hospodaření zemí EU a vedla k dalšímu zadlužování. Ještě na začátku roku se schodek rozpočtů zemí eurozóny pohyboval pod hranicí tří procent, nicméně už ve druhém kvartále …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru