Koupání na zahradě není zrovna levnou záležitostí

Značná část bazénů na tuzemských zahradách vznikala v devadesátých letech a na přelomu tisíciletí, v době velkého boomu satelitních městeček. Pokud se o ně majitelé správně starali, jsou tyto bazény dodnes funkční. Jejich provoz je ale nákladný.
Pokud investujete do technologií, jako je přelivový systém, protiproud či moderní osvětlení, začne vám zahrada poskytovat skutečný luxus a díky výhřevu tepelným čerpadlem už se nemusíte koupat jen v těch nejteplejších měsících. Foto: Pixabay

Přinášíme konkrétní příklad nákladů na údržbu zahradního bazénu: Nekrytý foliový bazén o rozměrech 4 x 8 metrů, s hloubkou vody 1,7 metru, přišel v roce 1977 včetně výkopových prací na 350 tisíc korun. V roce 2012 prošel kompletní rekonstrukcí za 300 tisíc Kč: Nová fólie, nová dlažba okolo bazénu, nové osvětlení, opravení vstupních schodů do bazénu.

Jednou za pět let majitelka kupuje plachtu, kterou se bazén přikrývá na noc a která vyjde na pět tisíc korun. Běžné roční náklady za chemii v sezóně představují 4000 Kč, na dalších 500 korun vyjdou chemické přípravky na zazimování. K tomu je třeba připočíst spotřebu elektrické energie, která pohání filtraci a tepelné čerpadlo.

PSALI JSME:
Češi nejvíce kupují na splátky mobily, videa a DVD přehrávače už nikdo nechce

A samozřejmě i vody. Výrobci doporučují bazény jednou za tři až šest let zcela vypustit a zase napustit. Na druhou stranu tam, kde jsou problémy s nedostatkem vody (a takových lokalit přibývá), lze toto eliminovat. Pokud se voda správně udržuje, majitel ji může nechat v bazénu i déle. Takže není třeba vždy doplňovat celý jeho objem. Výměna pak samozřejmě znamená nutnost objednat si cisternu, podobně jako je tomu při úplně prvním napuštění.

Z výše uvedeného je jasné, že „zahradní koupání“ není zrovna levnou záležitostí. Přesto jsou bazény v tuzemsku velmi populární, a to hned z několika důvodů.  „Jsme zemí uprostřed Evropy a k moři je daleko. Přírodní koupaliště bývají již na začátku léta nevhodná ke koupání a takřka každé druhé dítě dnes trpí ekzémem, tudíž mu například sinice způsobují velké zdravotní problémy,“ říká Jan Bareš ze společnosti M&M Reality.

PSALI JSME:
Vedro nevedro, Češi to se sprchováním nepřehánějí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.