Koupě nového telefonu: Kdy je ta správná chvíle a jaké máte možnosti?

Většinu fanoušků mobilních telefonů zachvátí při představování nových vlajkových lodí bezduchá touha okamžitě sáhnout po novém modelu. A není se čemu divit. Výrobci mobilních telefonů dokážou galavečer odhalení nových technologických přírůstků zinscenovat pompézně, což v lidech vyvolává smíšené pocity. Po nich se už na svůj aktuální, i když ne možná nejstarší, model nedokážou podívat bez myšlenky na výměnu za nablýskanou a technologickými výdobytky nabitou novinku.
Ilustrační foto: Pexels.com

Kdy je čas na výměnu?

Pokud i vy patříte do skupiny lidí, kteří uvažují nad výměnou mobilního zařízení, zkuste si před rozhodujícím krokem zodpovědět pár otázek a zamyslet se nad tím, zda je tento krok skutečně zapotřebí. Správný čas uvažovat nad jeho výměnou dozajista nastává tehdy, má-li vaše zařízení pavučinu skrz celý displej a jedinou záchranou před úplným rozpadnutím smartphonu je už jen obal na mobil. Jaké další faktory zohlednit?

Stav baterie

Jedním z nejčastějších důvodů pro výměnu mobilu je slabá výdrž baterie. Ta může být způsobena buď léty používání, nebo dlouhodobě nesprávným používáním a nabíjením. Dnešní moderní chytré telefony si dokážou zapamatovat vaše zvyky i rozvrh dne, což pomáhá stav výdrže a nabíjení optimalizovat. Samozřejmě, jen slabá výdrž baterie by hned neměla být důvodem pro výměnu zařízení. V případě, že je opotřebovaná baterie jedinou chybou, mnohem levnějším řešením bude výměna samotné baterie.

Ilustrační foto: Pexels.com

Výkon a funkce

Pádným a praktickým důvodem pro výměnu mobilu jsou zastaralé funkce či slabý výkon zařízení. V dnešní době, kdy lidé touží po kvalitních fotkách i ve zhoršených světelných podmínkách, se víceletá zařízení se zastaralým fotoaparátem můžou postarat o nekvalitní a rozmazané zachycení nezapomenutelných chvil. Pomalé reakce a odezva jsou v dnešním uspěchaném světě také nežádoucí, a to rychle vede k výměně starého kusu za nový.

Možnost aktualizace

Je mnoho lidí, kteří svému zařízení nedopřejí aktualizaci a notifikaci zobrazující neaktuálnost operačního systému odhodlaně ignorují dlouhé měsíce. Pravdou však zůstává, že pravidelná aktualizace udržuje svižný a bezvadný chod zařízení. Má-li však vaše zařízení pár let, velmi snadno se může stát, že výrobce se rozhodne do vývoje softwaru ve vašem mobilu už neinvestovat a nepřímo vás tak donutí k výměně zařízení. Bez podpory a nejnovější aktualizace se mobil stává méně bezpečným a během běžného využívání se začnou objevovat hlášení různých chyb bez možnosti nápravy.

Ilustrační foto: Pexels.com

Jaké jsou možnosti při výběru nového chytrého telefonu?

Trh je přesycen spoustou modelů nejrůznějších značek. Největší kus tržního koláče mají odkrojený dva dobře známé technologické giganty. Ty se každoročně předbíhají v představování nových modelů, jejichž cena rok od roku stoupá.

V případě, že patříte mezi lidi, kterým se zdá nerozumné zaplatit za mobilní zařízení několik stovek eur, můžete sáhnout po mobilech nižších tříd nebo po repasovaných modelech či použitých přístrojích z druhé ruky. Při této možnosti je ale třeba počítat s možnými riziky a nedokonalostmi v podobě škrábanců nebo slabší výdrže baterie. Všechny tyto chyby by však u seriózního prodejce měly být předem avizovány, abyste se mohli správně rozhodnout.

Ilustrační foto: Pexels.com

Finální rozhodnutí

Snažte se situaci vyřešit racionálně a nepodlehněte nákupní mánii, která sice dokáže být silná, ale dá se jí odolat. Je pravda, že při pohledu na nové nablýskané zařízení s přitažlivými křivkami to nemusí být jednoduché, nicméně když váš aktuální model splňuje všechny výše uvedené atributy, výměna není nezbytná.

Naopak, je-li již vaše zařízení vhodné už jen k recyklaci, nebo jste jen fanouškem nejnovějších výdobytků technologické doby a koupě nového zařízení významně nezatíží váš rozpočet, je naprosto v pořádku dopřát si potěšení v podobě nové vlajkové lodi. Nezapomeňte však, že za rok to na vás výrobci zkusí opět s ještě promakanější novinkou.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.