Koupit akcie Uberu? Šlápněte na brzdu, nebo alespoň přibrzděte

Názor
Společnost Uber není třeba představovat. Alternativní taxislužba v posledních letech vnesla do stojatých vod tohoto podnikání doslova revoluci. Plamenné demonstrace taxikářů po celém světě neberou konce, ovšem pokrok nikdo nezastaví, natož „cech“ taxikářský, a Uber vesele pokračuje ve svém byznysu. Tento měsíc vstoupí firma na americkou burzu, a to opět ve velkém stylu. Půjde o největší primární veřejnou nabídku (tzv. IPO) od roku 2014, kdy na burzu vstoupil čínský internetový gigant Alibaba.
Počítá Uber s konkurencí jak ze strany ostatních firem nabízejících podobné služby, tak ze strany „technologického pokroku“, kdy se konkurencí stanou i automobilky a jejich samořiditelné vozy? Foto: Uber

Cena jedné akcie Uberu by se měla pohybovat okolo 50 amerických dolarů. Superlativů okolo této primární veřejné nabídky se objevuje nespočet. Počáteční indikace objednávek od renomovaných investičních domů jsou slibné. Navíc i technologické společnosti mají zájem stát se akcionáři Uberu. Například společnost Paypal si chce pořídit akcie za upisovací cenu v hodnotě 500 milionů dolarů.

Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. Je opravdu Uber tak úspěšná a skvělá firma, aby měla plánovanou tržní kapitalizaci v přepočtu přibližně dva biliony korun? To je pro představu přibližně o čtvrtinu více než roční výdaje českého státního rozpočtu.

Z pohledu řidičů a zákazníků je Uber jistě úspěšnou firmou. Aby ne. Zákazníci jsou dopraveni z bodu A do bodu B zpravidla levněji a taxikáři mají Uber jako flexibilní zdroj peněz, kdy pro ně může fungovat jen jako přivýdělek, ale i hlavní obživa, a to téměř bez administrativy. Byť se čas od času objeví zpráva, že si řidiči stěžují, že by jim měla společnost vyplácet více peněz, na obchodním modelu Uberu vypadá vše alespoň na první pohled v pořádku.

Nicméně každý akcionář (majitel) očekává, že společnost mu bude přinášet finanční zisky, tudíž by si každou svoji investici měl s uvážením rozmyslet. Studovat 285stránkový prospekt Uberu, který obsahuje informace ohledně jeho primární akciové nabídky, bude z drobných investorů asi jen velmi malá hrstka. Uber ve svém prospektu nepíše o tom, že jde o taxislužbu nebo přepravu z bodu A do bodu B, nýbrž o podnikání v oblasti osobní mobility.

PSALI JSME:
Obří ztráta míří na burzu. S akciemi Uberu se začne obchodovat příští měsíc

Tím se Uber dostává mávnutím kouzelného proutku na trh, kde chce konkurovat jakékoliv formě dopravy (včetně MHD). Tím se zvyšuje i potenciál a velikost trhu a tržního podílu – alespoň „papírově“. Pro představu Uber v prospektu píše o tom, že v blízkém časovém horizontu představuje takto nově definovaný trh ročně 3,9 bilionů ujetých kilometrů, což vyjádřeno v penězích znamená tři biliony amerických dolarů. A podíl Uber na tomto trhu je protazím menší než jedno procento. A právě z těchto čísel vychází i ohodnocení akcií a také možný bezbřehý počáteční optimismus.

Jakožto uvážlivý investor bych se měl mít na pozoru. Je na místě si klást alespoň obecné otázky či přemýšlet nad základními fakty. Například loni firma zvýšila obrat o 42 procent na 11,3 miliardy dolarů (256 miliard Kč) a vykázala zisk téměř jedné miliardy dolarů. Za ten ale vděčí pouze mimořádnému příjmu z prodeje mezinárodních aktivit v prvním čtvrtletí. Ve zbylých třech kvartálech byl Uber ve ztrátě a za celý rok vykázala firma ztrátu před zahrnutím úroků, daní a odpisů ve výši 1,85 miliardy dolarů.

Finančně firma krvácela i v předchozích letech. Ostražitost by proto měla vyvolávat i slova z nedávného prohlášení této společnosti, která prý očekává v dohledné době výrazný růst provozních nákladů, zatímco k dosažení zisku nemusí dojít.

PSALI JSME:
Výzva pro Uber: Přepravní platforma Lyft veleúspěšně vstoupila na burzu

Připočtěme k tomu, že se Uber může, a s velkou pravděpodobností i bude, nadále potýkat v mnoha zemích s legislativními překážkami. A nabízí se řada dalších otázek: Počítá Uber s konkurencí jak ze strany ostatních firem nabízejících podobné služby, tak ze strany „technologického pokroku“, kdy se konkurencí stanou i automobilky a jejich samořiditelné vozy? Je Uber opravdu tak revoluční a má dlouhodobě udržitelnou konkurenční výhodu, že ho nikdo nebude kopírovat? A nejde jen o nafouknutou bublinu?

Nikdo z nás toto nemůže s jistotou vědět. Ukáže teprve budoucnost, každopádně varovných signálů je celá řada. Krom těch výše uvedených je to i vývoj ceny akcií menšího konkurenta Uberu, společnosti Lyft, která na americkou burzu vstoupila na konci března. Nyní se její akci obchodují o 15 procent níže, než byla jejich cena při primární nabídce.

Okolo vstupu podobně velkých a známých firem, jako je Uber, na burzu je vždy hodně humbuku. Investoři by si ale neměli nechat tímto „davovým šílenstvím“ zatemnit úsudek. Ostatně, ne nadarmo se zkratka IPO někdy s úsměvem překládá jako Initially Probably Overpriced, tedy „pravděpodobně předražená nabídka“. Jak ukazuje i příklad Lyftu nebo před lety třeba Facebooku, v týdnech následujících uvedení na burzu, kdy lze čekat divoký vývoj, je akcie těchto firem často možné nakoupit laciněji.

Autor je člen investičního výboru společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uber alles

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato zdražilo na téměř 1800 dolarů

Zlato se včera odpoledne středoevropského času poprvé od začátku října 2012 prodávalo za cenu převyšující 1790 dolarů za troyskou unci, až za takřka 1796 dolarů za unci. Jen zhruba o čtyři dolary zaostalo za …

Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínské akcie včera svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Levný chleba, drahé pivo

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. V předchozích dílech jsme se věnovali cestě tam i …
Rolovat nahoru