Koupit hutě s miliardovými zisky za jednu korunu? To by byl věru majstrštyk

Výrok premiéra Andreje Babiše, že stát by mohl koupit ostravskou huť ArcelorMittal za korunu, je klasickým předvolebním marketingovým výrokem. Premiér si jím chce získat voliče zejména v Moravskoslezském kraji, kde je situace kolem těchto hutí sledována bedlivěji než v jiných částech republiky.
Ilustrační reprofoto: novahut.cz

Těžko hledat jediný realistický důvod, proč by na takovou nabídku měl ArcelorMittal přistoupit. To by musel mít premiér ještě nějaké „eso v rukávu“, o němž se ale obecně neví. ArcelorMittal, který v letech 2010 až 2017 vydělával v průměru 1,54 miliardy korun konsolidovaného zisku po zdanění, kupce podniku má, takže jej žádná bota netlačí. Mnohem realističtějším řešení je ona trojstranná smlouva, tak nějak to zřejmě nakonec dopadne.

Liberty House, které ArcelorMittal ostravské hutě prodává, není veřejně obchodovanou společností, takže dostupnost informací o zdrojích jejího financování i aktuální finanční pozici je omezená.

V roce 2017 její šéf a zakladatel celé skupiny Sanjiv Gupta, indický rodák, sice plánoval upsání části skupiny na burze, a to už v roce 2018, ale tento záměr se nenaplnil.

Z dosavadních Guptových vyjádření plyne, že ocelárny ArcelorMittal Ostrava nemíní zase rychle přeprodat někomu jinému. Gupta si zakládá na rodinné tradici rozvíjení firem v kontextu generací, nikoli let. To samozřejmě neznamená, že v případě ostravských hutí nemůže udělat výjimku.

Gupta je pokračovatelem indické podnikatelské dynastie, svůj byznys rozvíjeli jako jeho děd, tak otec. Právě s jeho finanční pomocí založil v roce 1992, když mu bylo 21 let, společnost Liberty House. Dle Guptova vyjádření mu firma vydělává hned od svého založení, přičemž takto získávané a kumulované prostředky mu umožňují realizovat současné rozsáhlé akvizice. Guptovo jméno se do širšího povědomí v zahraničí dostává spíše až v tomto desetiletí, což jej odlišuje od všeobecně známých indických podnikatelů (nebo podnikatelů indického původu) typu právě Lakšmího Mittala.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. PJ Přemysl Javornický

    V českých podmínkách, kdy nedisponujeme zdroji pro metalurgii, je korunová cena tím nejlepším způsobem, jak odevzdat budoucí ztrátovou přítěž do těch rukou, které dokáží vyjednat výrazně lepší podmínky disponibility potřebnými zdroji. Bez zásadních inovací a snížení zdrojové náročnosti produkce se to ale neobejde.

  2. PJ Přemysl Javornický

    Ještě si dovolím dodat, že Gupta nemá schopnost nezbytných technologických změn, což dokazuje právě způsobem řízení všech svých oceláren.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB