Celá kauza se nyní zdá být především selháním německého finančního regulátora BaFin. Ten nejen, že včas neodhalil, že Wirecard je zjevným „letadlem“, ale ještě tomuto „letadlu“ pomáhal doletět o něco dále. A o něco dále tedy například balamutit akcionáře Wirecardu.
BaFin totiž loni v únoru zakázal spekulace na pokles ceny akcií Wirecardu. Spekulace na pokles je druh burzovního obchodu, kdy si daný spekulant vypůjčí akcie společnosti, o které se domnívá, že je předražená. Tyto akcie následně prodá. Jakmile (a pokud) jeho sázka vyjde a předražené akcie klesnou na ceně, spekulant je nakoupí zpět za poníženou cenu. A zase vrátí původnímu majiteli, od kterého si je vypůjčil. Spekulant tedy vydělává na tom, že prodával dráž, než za kolik to samé nakupoval zpět.
Spekulanti na pokles, často z řad hedgeových fondů, jsou obvykle haněni jako supi, kteří hodují na cizím neštěstí. Causa Wirecard však prokazuje, že jde zkreslený a nepoučený názor. O prostou pomluvu. Spekulanti a hedgeové fondy díky své až detektivní práci tušili faleš v podnikání Wirecardu dlouhé roky předtím, než o ní minulý týden informoval auditor Ernst&Young (výkazy za rok 2018 ještě týž auditor posvětil). A než ji konečně teď také přiznává samotný německý finanční regulátor BaFin. Pozdě.
Část německých politiků žádá hlavu šéfa BaFinu a nutno říci, že opodstatněně.
Vždyť už jen svým loňským rozhodnutím zapovědět spekulaci na pokles ceny akcií Wirecardu regulátor vlastně firmu chránil. Před „detektivy“ z řad spekulantů, kteří se také stali terčem systematického tlaku trollů sociálních sítí a hackerů a jejich phisingových útoků. V zájmu lidí dobře vydělávajících na tom, že Wirecard poletí dále a dále, totiž pochopitelně bylo, aby se v jeho hospodaření nikdo moc nešťoural.
BaFin, coby regulátor, má stát na straně „dobra“, méně vzletně, na straně veřejného zájmu. V cause Wirecard se ale postavil na stranu „zla“, na stranu dílčích zájmů, podle řady indicií kriminální povahy. Ba co víc, tomuto zlu aktivně napomáhal.
Až zase uslyšíme o tom, jak potřebujeme více regulace, aby nás chránila před trhem, vzpomeňme na tento případ: Trh vystupuje ve veřejném zájmu, neboť detektivní činnost spekulantů a fondů pomáhá skoncovat se zjevným podvodníkem, zatímco regulátor jde proti veřejnému zájmu.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
„Spekulanti na pokles, často z řad hedgeových fondů, jsou obvykle haněni jako supi, kteří hodují na cizím neštěstí. Causa Wirecard však prokazuje, že jde zkreslený a nepoučený názor“kde se tedy vezmou takto „vydělané“ peníze?někdo je přece musí oželet,ne?