Krádeži nemovitosti může zabránit třeba i půjčka od rodičů

Názor
Ukrást lze nejen auto nebo cennosti, ale i dům nebo byt. Podvodníkovi stačí změnit zápis v katastru, který je jediným dokladem o vlastnictví nemovitosti. Následné soudní spory o vrácení původnímu vlastníkovi mohou trvat i několik let a nemusí být úspěšné. Účinnou ochranou je sledování změn v katastru, ale například i účelové zatížení nemovitosti – typicky zástavním právem. Stačí tak i obyčejná půjčka v rámci rodiny.
Ukrást lze nejen auto nebo cennosti, ale i dům nebo byt. Podvodníkovi stačí změnit zápis v katastru, který je jediným dokladem o vlastnictví nemovitosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V naší praxi jsme se setkali již s několika pokusy o krádež nemovitosti, kdy se podvodník snaží na katastru převést vlastnické právo k nemovitosti (pozemku či domu – pozn. aut.), kterou přitom vůbec nevlastnil.

Krádež zpravidla probíhá tak, že podvodník se vydává za majitele nemovitosti, kterou prodává. Například tak padělá podpis na kupní smlouvě a prokáže se ztraceným občanským průkazem skutečného majitele.

Inkasuje tak hned prostředky z prodeje nemovitosti, nebo vlastnictví převede na firmu účelově založenou v některém z daňových rájů.

Stačí obejít jednoduchý kontrolní mechanismus katastrálního úřadu, který stávajícímu vlastníkovi zasílá informaci o chystané změně – ten má dvacet dní na to změně zabránit.

To se však zloději snaží úspěšně obejít například tím, že katastrální úřad v předstihu požádají o změnu korespondenční adresy. Pravý majitel nemovitosti se tak o změně nedozví včas.

PSALI JSME:
„Co všechno vlastníte, vyjedeme komukoliv,“ říká šéf katastrálního úřadu Karel Večeře

Účinnou ochranou je aktivní sledování změn v katastru, zajištění si placené služby sledování změn v katastru, ale i účelové zatížení nemovitosti – typicky zástavním právem. Kladení překážek podvodníky odradí. Pokud je na nemovitosti zřízeno zástavní právo, tak katastr kontaktuje kromě majitele i věřitele.

Nemusí tak jít ani o hypotéku, postačí třeba půjčka v rámci rodiny. Nejbezpečnější je ale z pohledu právní ochrany majetku umístit majetek pod obchodní společnost a nenavázat více nemovitostí na jednu osobu.

Následné soudní spory o vrácení nemovitosti původnímu vlastníkovi totiž mohou trvat i několik let. Přitom po tuto dobu nemovitost užívá zpravidla ten, kdo je v katastru nemovitostí zapsán jako vlastník.

Podvodníci se navíc snaží nemovitost rychle převést na třetí osobu, protože ten, kdo ji koupí v dobré víře, že není kradená, již pravděpodobně majitelem zůstane. Nového vlastníka takto chrání zákon. Navíc podvodníci často operace provádějí přes společnosti, které jsou v době soudního sporu už jen prázdnými schránkami. Původní majitel nemá pak ani na kom nárokovat škodu.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdědil dva činžáky, vyděrači ho oholili. Nemovitosti se vyplatí zablokovat, či úplně skrýt

Zavřít reklamu ×
  1. Zajímavé. V systému, kde „soukromé vlastnictví je svato“ vás mohou připravit o střechu nad hlavou. A po přeprodání se už k němu nedostanete. Shrňme to: zkur**ný kapitalismus, čert nám ho byl dlužen!

  2. jaky kapitalizmus?To nam vladnou post bolsevici a zakony delaji take oni v pravym kaputalizmu by se tohle nestalo vazeni myslete hlavou

    • Máte pravdu, bohužel je to tak. A od jisté doby se jich vyrojilo opět plno, zvláště ve státní sféře… Současná doba mně připomíná tzv. „normalizaci“…

  3. No když tomu napomáhají sami úředníci na katastru, tak je pak možné vše. Stačí udělat pořádné zákony chránící slušné a zákona dbalé občany, a ne chránící zločince.

  4. Nás okradla o lukrativní pozemky k domu přímo příbuzná.Využila své známosti na katastrálním úřadu a převedla na sebe lukrativní pozemky za cca. 2 miliony korun.Za 2 roky tato příbuzná zemřela na rakovinu slinivky…….Její syn dělá že nic neví a hned si koupil novou Audi Q7 za 2 miliony kč a akorát se nám vysmívá.

  5. Kupní nebo jiná převodní smlouva musí být ověřeně podepsaná všemi účastníky (ověřuje notář nebo advokát který má k ověřování oprávnění, nebo czechpoint), pak se podá na katastr, katastr neprodlenně majiteli ze zákona posílá doporučeně na adresu trvalého bydliště (která souhlasí s centrálním registrem obyvatel) upozornění, že bylo zahájeno řízení týkající se nemovitosti a začíná běžet 20denní lhůta, ve které katastr nesmí převod provést – je to ochranná lhůta, aby se mohl majitel ozvat, pokud by se jednalo o nějaký podvod. Pokud někomu nevyhovuje posílání této informace doporučeným dopisem, může si na kterékoliv katastrálním úřadě zřídit Službu sledování změn, a místo dopisem mu upozornění (na všechny nemovitosti které v ČR vlastní) bude chodit na e-mail, datovou schránku nebo sms. Podrobnosti najdete na http://www.cuzk.cz.

    • keci. Sice to tak v příslušném zákonu je, ale katastr se tím neřídí a ani dle inspektorátu řídit nemusí. Zcela stačí když se státní úředník domnívá a tím to hasne. S příslušným zákonem si můžete akorát vytřít …….. , když je vytištěn na vhodném papíru.

  6. Já se nedivím tady v tom „pořádku ničemu“. Dnes jsem vyplňoval sčítání a hle, bordelsystém nezná moji rodnou adresu, kde mám 1/2 baráku. Bydlí tam bratr. Původní adresa Labutice, okr. Litovel. Tak je vše přece evidováno.

  7. Velice jednoduché řešení. Tomu, kdo by to udělal, vystřelím mozek z hlavy! Jinak zákony tohoto zločinného režimu jsou zločinné! Co by bránilo tomu, aby katastr vyrozuměl majitele u něho zapsaného, že se něco děje?

    • V článku se praví:Stačí obejít jednoduchý kontrolní mechanismus katastrálního úřadu, který stávajícímu vlastníkovi zasílá informaci o chystané změně – ten má dvacet dní na to změně zabránit.

      To se však zloději snaží úspěšně obejít například tím, že katastrální úřad v předstihu požádají o změnu korespondenční adresy. Pravý majitel nemovitosti se tak o změně nedozví včas.

      • Mohu každý den vybrat domovní schránku majiteli bytu a ukrást dopis z katastru a výzvu pošty. Mohu podplatit listonošku aby mi dala dopis místo majiteli bytu. Mohu podplatit pracovníka katastru. Mohu zfalšovat plnou moc. Atd.atd.

    • On to katastr dělá. Ale jestliže pachatel požádal před samotným převodem nemovitosti o změnu doručovací adresy, oznámení nepřijde Vám, ale jemu, nebo se někde ztratí … Podvodníci jsou vždycky nějak krok před poctivými. Jen nechápu, když se o takovém riziku ví, proč není ještě nějaká další pojistka, jak tomu zabránit.

      • Hlavní problém je před pár lety zavedená FIKCE doručení úřad/instituce která vám něco pošle NEPOTŘEBUJE doklad o převzetí TO JE TEN PROBLÉM!!! Tuto šmejdovinu prosadili do našeho práva konkrétní posranci!!!

    • Pan advokát Vám lže. Půjčka od rodičů majetek neochrání. Na katastrálním úřadě si sjednejte hlídací službu (za pouhých 200 Kč) a úřad Vás upozorní na každé podání, které se bude týkat Vašeho majetku. Za 200 Kč je to perfektní služba, že?

  8. Toto je vrchol.Kdo umožnil takové zákony?Proč s tím nikdo nic nedělá?Kde je ochrana soukromého vlastnictví už to že je nedostačující je na žalobu. Vlastním nějaké pozemky a to je dopisů a zájemců o koupi já o to vůbec nestojím jak může být výpis z katastru veřejný???Je to soukromé vlastnictví a to je nedotknutelné, pokud je toto narušeno nejsme v právním státě.

    • FIKCE doručení úřad/instituce která vám něco pošle NEPOTŘEBUJE doklad o převzetí TO JE TEN PROBLÉM!!! Tuto šmejdovinu prosadili do našeho práva konkrétní posranci!!!

  9. Nejvyšší soud si vymyslel mimoprávní termín „náležitá
    ostražitost“. Takže pokud vlastník není „náležitě ostražitý“, za svoji škodu si podle Nejvyššího soudu může sám,
    a zloděj či podvodník byl pouze „podnikatelsky šikovný.“ Nevěřili byste, co se v soudních síních děje.

  10. Stačí mít datovou schránku. A případnou škodu pak nárokovat na státu pokud ji nepoužije, což je jehoovinnost

  11. Vždyť je to nesmysl. Katastrální úřad ze zákona zasílá informace o zaplombovani vlastníku nebo jiné oprávněné osobě na adresu trvalého bydliště, a to i kdyz bude v návrhu na vklad uvedena doručovací adresa. Problém je právě v tom, že spousta lidí bydlí jinde než má trvale bydliště. Naopak, pokud jde o změnu vlastnického práva, zástavnímu veriteli se žádná informace nezasilá.

  12. V případě takto změněné adresy těsně před převodem by mělo chodit oznámení na adresy obě. Starou i novou.

  13. Velmi zvláštní zákony. Ale já, když koupím z autobazaru auto a při registraci se zjistí, že je kradené, auto mi seberou a bazar je v tom nevinně. Ale v obou případech zákony nahrávají podvodníkům.

  14. Každý vklad do katastru musí mít ověřený podpis jak prodávajícího, tak kupujícího (nabyvatele). Obsluha ověřuje i číslo občanky v systému, kde jí to nahlásí, jestli je občanka platná (kradená). Aby tohle někdo zvládl, musí občanku ukrást a hned jít s ověřenou smlouvou na katastr. Všechny zápisy k nemovitosti si můžete za 50 korun stáhnout, včetně rodných čísel a nabývacích titulů. Takže, když se někdo rozhodne tohle udělat, je to krádež a rozhodně ho nezastaví ty nesmysli s půjčkou, protože může zfalšovat i vyrovnání a stažení zástavního, či jiného práva. Ukrást jde všechno a když se proto někdo rozhodne, nezastaví ho ani nejlepší zabezpečení. Tenhle článek je postaven pouze na senzaci, bez jakýchkoli znalostí skutečností. Ale co čekat o dezinformačního serveru.

  15. Bez platného OP nelze nic udělat. A vždy se jedná o idiota, který nenahlásí ztracený průkaz. Je to pořád stejné.

  16. jednou týdně si projedu na kn zápisy u svých nemovitostí. mám i nájemní domy, takže čas věnovaný kn nepovažuji za ztracený. tak či onak, na každou nemovitost nepotřebuji ani minutu. takže do 10 minut týdně mám jistotu – tak nevím, co tu všichni řešíte.
    ano, je potřeba „vybírat schránku“ a pro úřady nebýt neviditelným. nic složitého.
    všem vám přeji pevné zdraví; ostatní je totiž sranda!

  17. Asi nejlepší ochrana je datová schránka … katastr nemovitostí na ni pošle zprávu o změně … zloděj nemá možnost datovou schránku změnit.

  18. Vždycky potěší, když zjistíte, že lidi, kteří tvoří zákony, nezapomínají na podvodníky a zloděje. Ale jsou vůči okradeným velkorysí. Dali vám 20 dní na to, abyste na to přišli, ale současně umožní zloději to obejít tak, abyste na to nepřišli. Protože pokud někdo takový zásah do katastru umožní a ještě dá šibeniční termín na odhalení a pak jen pokrčí rameny, protože je to krádež v souladu s platnou legislativou, tak je to neschopnost nebo záměr. Pokud stát dbá pouze na to, kolik vybere a ještě dá prostor zlodějům, vidím v tom spíš záměr. Jinak to znamená každých 20 dnů kontrolovat KÚ. A i když je to jen pár minut, tak proč? Krmím úředníky, co žijí z mých daní. A pokud někoho okradou, ať to platí ze svýho. Něco jako reklamace. 🙂

  19. Ochrana je jednoduchá a všem zdarma dostupná. Pouze autor článku, který je pouze skrytou reklamou na placenou službu “hlídání změn v KN”, to schválně neuvedl.
    Postačí, když si vlastník nemovitosti zdarma zřídí datovou schránku a KN je pak o vlastnických změnách povinen prostřednictvím DS informovat. Přijaté datové zprávy lze nechat automaticky přeposílat na zvolený e-mail. Datová schránka pro fyzické osoby není povinná, ale její založení na poště a následné vedení je zdarma. Zpoplatněny jsou pouze odesílané zprávy jiným než státním institucím.
    Tak snad se někdy najde nějaký opravdový editor článků a tuto základní informaci přetransformuje v opravdu užitečný článek a ne snůšku nesmyslných odstrašujících a reklamních blábolů.

  20. Stát a to nejen náš , již delší dobu neplní to proč existuje a to je ochrana a bezpečnost obyvatel. Je proto třeba stát jako takový zrušit a nahradit ho něčím co bude lépe fungovat.

  21. POkud budou v tomto státě u moci komunisté a členové STB tak nečekejte změnu. Mě okradla přímo příbuzná a nikde jsem se nedovolal práva.Zasáhla až vyšší moc kdy příbuzná do dvou let zemřela na rakovinu slinivky.Další případ,půjčím se známému 5000 kč,nic nevrátil a po jednom roku mě řekl do očí “ Je to promlčené“…..Mám smůlu.Naštěstí zasáhla opět vyšší moc,známý přišel o řidičák,o práci. Spadl do dluhů a já už od něj nic nechci.Musel prodat i auto aby měl co jíst.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.