Krátkodobé pronájmy se už na předcovidovou úroveň nevrátí

Pronajmout si dlouhodobě byt v Praze se dnes vyplatí. Ceny klesly až o pětinu se stavem před vypuknutím koronavirové pandemie, ale dále už klesat nebudou. Krátkodobé pronájmy, které nájemné také zvyšovaly, se už nejspíš také na původní úroveň nevrátí. „Část majitelů bytů se ke konceptu krátkodobého bydlení vrátí, ale někteří už nechají v nájemních bytech bydlet dlouhodobé nájemce,“ říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Denisa Višňovská, partner realitní společnosti Lexxus.
„Krátkodobé pronájmy se už na předcovidovou úroveň nevrátí,“ říká Denisa Višňovská. Foto: Lexxus

Koronavirová pandemie oživila trh s dlouhodobými pronájmy v Praze. Jak dlouho podle vás tato situace potrvá?
Pandemie uvolnila velké množství bytů určených k dlouhodobému pronájmu, což vedlo k převisu nabídky nad poptávkou a snížení cen nájmů. S rozvolněním pravidel a návratu turistů do České republiky předpokládáme, že nájemní trh opět pomalu poroste.

A je to podle vás vůbec reálné, aby se situace s krátkodobými pronájmy v metropoli někdy dostala na předcovidovou úroveň?
Neočekáváme, že se trh krátkodobého bydlení dostane na svou původní úroveň. Krátkodobé bydlení je vnímáno negativně a naše metropole plánuje opatření na jeho regulaci.

Část majitelů bytů se ke konceptu krátkodobého bydlení vrátí, ale někteří už nechají v nájemních bytech bydlet dlouhodobé nájemce.

Jaká je teď průměrná cena za pronájem dvoupokojového bytu v širším centru metropole?
Cena průměrného staršího bytu 3+kk o velikosti 70 metrů čtvereční v širším centru města, jako je například Smíchov, Vršovice či Holešovice, činí zhruba 18 tisíc korun měsíčně bez poplatků za spotřebu a služby, což odpovídá 260 korun za metr čtvereční.

Je pravda, že ceny pronajímaných bytů se vrátily o několik let zpět? Stále klesají, nebo se už trend obrací?
Ceny nájemního bydlení klesly meziročně o deset procent, v centru města až o 20 procent. V současné době ceny bytů stagnují.

Jak dlouho takto výhodné ceny vydrží, vyplatí se právě teď vzít si dlouhodobý pronájem bytu v Praze?
Ano, v současné době se určitě dlouhodobý pronájem vyplatí. Nečekáme, že ceny nájmů budou v budoucnu významně klesat.

Zatímco v evropských metropolích tvoří nájmy i více než 80 procent trhu, v českém hlavním městě je podíl nájemného bydlení jen okolo jedné třetiny. Čím si to vysvětlujete?
V Praze je ještě oproti ostatním částem České republiky nadprůměrný podíl nájemního bydlení, tedy 32 procent oproti 22 procentům, což je způsobeno vysokými cenami bytů a strukturou zástavby. Ve srovnání s evropskými metropolemi jde však o velmi nízké číslo.

V Evropě obecně je nájemní bydlení využíváno mnohem častěji. Důvodem přitom není jen obtížná dostupnost bytů s ohledem na vysoké ceny, ale i další výhody, které nájemní bydlení přináší – vyšší flexibilita, možnost bydlení v lepší čtvrti či ve větším bytě za dostupných nákladů a podobně.

A proč to tak v Česku nefunguje také?
V případě České republiky, ale i dalších východoevropských zemí je tato situace dána transformačním vývojem po roce 1990. V této době získalo mnoho dnešních vlastníků nemovitost během porevoluční privatizace, kdy se města zbavovala bytového fondu a nájemníkům nabízela předkupní právo. Noví majitelé tak mohli získat byt za velmi nízkou cenu.

A další důvody?
Nezájem o nájemní bydlení v České republice je také způsoben mimo jiné nízkou kvalitou nájemních bytů. V Německu a Rakousku vlastní díky poválečnému vývoji velké množství nájemních bytů města nebo také institucionální investoři. V České republice je zatím minimální počet institucionálních nájemních projektů, které mívají nadstandardní vybavení a poskytují nájemníkům komplexní služby.
Tato situace se pozvolna začíná měnit. Očekáváme, že podíl nájemního bydlení bude z důvodu rostoucích cen a zvyšující se nedostupnosti vlastního bydlení stoupat. Investoři věří, že se v dlouhodobém horizontu budou trendy v bydlení v Praze přibližovat západním trhům, ale nepředpokládáme, že se podílem nájemního trhu někdy zcela vyrovnáme našim západním sousedům.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JS Jenda Stehlik

    To jsou ale povídačky . Aby jsem šel do nájmu , musí mě to něco přinášet (láci) . Tudíž nové bydlení by muselo mít lepší kvalitu , více metru čtverečních . Jenže ono je to naopak . Vše brutálně zdražuje , byty se zmenšují (za hodně peněz málo muziky) .
    Už dnes je 0,5 milionu nemovitostí prázdných a lidé spekulují na rust cen (uložení hodnot) . Nepotřebují ani pronajímat . Z bydlení se tak stala investice a postrádá využití (kapitál se musí točit) . Což nás poškozuje – nevyužitý ekonomikcký potenciál . navíc bydlení je základ životní urovně (skanzen)

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB