Krátkodobé vylepšení státního rozpočtu

Ekonomika se pomalu rozjíždí, spotřeba domácností začíná konečně rychle růst a s ní i výběry DPH, avšak i tak hospodařil stát s výrazným schodkem ve výši téměř 179 miliard korun.
V létě si tuzemský státní rozpočet nejspíš vypomůže ještě velmi slušnou dividendou z ČEZ, takže by se schodek ještě mohl na čas skokově vylepšit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na první pohled došlo v červnu k výraznému zlepšení oproti předchozímu měsíci, avšak jde jen o efekt čtvrtletních záloh na daň z příjmu placenou právnickými osobami. V červenci a v srpnu se toto nadlepšení rozředí a výsledky rozpočtu budou vypadat realističtěji.

Rozpočtu pomáhají i dočasné příjmy, které si vytvořil v rámci boje s energetickou krizi, i když už se zbavil placení za cenové stropy u energií. Příjmy mu tak nyní daň z neočekávaných zisků vylepšuje o více než 18 miliard korun.

V létě si rozpočet nejspíš vypomůže ještě velmi slušnou dividendou z ČEZ, takže by se schodek ještě mohl na čas skokově vylepšit. Ostatně něco takovém v menším měřítku jsme mohli vidět loni.

Šance na dodržení plánovaného schodku ve výši -252 miliard korun tu samozřejmě i nadále je. Záležet bude mj. na tom, jak se bude ve druhé polovině roku dařit uhlídat výdaje ve světle požadavků na růst mezd. A také je otázkou, kolik si půjčí stát na financování infrastruktury bokem.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB