Kreml utratí až 10 mld. dolarů za nákup ruských akcií

Názor
Evropské trhy začaly středeční obchodování v červených číslech. Navázaly tak na úterní propad na Wall Street a také ranní poklesy v Asii. Přesto však není situace na akciovém trhu nijak dramatická vzhledem k množství rizik, která se v posledním týdnu objevila. Nejzásadnějším faktorem je stále nejistota okolo pokračování ruské agrese na Ukrajině a jejího ekonomického dopadu.
Rusko utratí přibližně deset miliard dolarů na nákup ruských akcií, aby zabránila zřícení cen, jakmile se burza otevře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jsme svědky prudkého nárůstu cen ropy na trzích. Severomořský Brent překonal úroveň 110 dolarů za barel a nad tuto úroveň se dostal také texaský benchmark WTI. Ještě v pátek byl mezi těmito dvěma ropnými benchmarky rozdíl vyšší než šest dolarů za barel.

Zásadně rostou také ceny zemědělských komodit. Cena pšenice v USA vzrostla za poslední týden o třetinu. Už nyní je jasné, že rostoucí ceny energií a základních potravin budou mít nemalý dopad na globální nárůst inflace. Výraznými turbulencemi prochází také dluhopisový trh. Výnosy z desetiletých německých dluhopisů zapluly zpět do negativního teritoria.

Trhy spekulují, jak mohou poslední události ovlivnit přístup centrálních bank k utahování měnové politiky. Růst inflačních tlaků může narazit na neochotu centrálních bank k utahování kvůli ekonomickým turbulencím a rizikům, která ruská válka na Ukrajině přinesla.

PSALI JSME:
V Česku se teď roztočí „válečná inflace“

Inflační problémy bude muset řešit také Česká národní banka, především klesající kurz koruny. V úterý propadla až na úroveň 25,50 korun za euro, kde se naposledy obchodovala na začátku prosince. Za hlavní důvod poklesu můžeme označit odliv kapitálu směrem k bezpečným přístavům, jako jsou americký dolar, švýcarský frank a japonský jen.

Zpravodajství je protkáno informacemi o odchodu západních firem z Ruska, kde mimo jiné přerušují svoji činnost Apple, Boeing, nebo i český Jablotron. Objevil se také seznam bank, které budou odříznuty od SWIFTu. Je překvapující, že přístup ke globálnímu mezibankovnímu trhu neztratila největší banka Sberbank. Ta zároveň zakázala výplatu kupónů ze svých dluhopisů zahraničním vlastníkům.

Byla také zveřejněna zpráva, že Rusko utratí přibližně 10 miliard dolarů na nákup ruských akcií, aby zabránila zřícení cen, jakmile se burza otevře. Zásadní může být také zpráva, že Čína už označuje situaci na Ukrajině za válku a vyzývá k respektování hranic. Podpora Ruska tak ze strany Číny není tak vysoká, jak se původně spekulovalo.

Autor je hlavní analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB