Kremnický desetidukát se vrací na Slovensko. Za rekordních 30 milionů korun

Tuzemského rekordu za vydraženou minci dosáhla minulý pátek aukční síň Macho & Chlapovič v rámci aukce pořádané on-line. Desetidukát panovníka Ferdinanda III., vyražený v Kremnici v roce 1642, s vyvolávací cenou 200 tisíc eur byl vydražen v přepočtu za 30 milionů korun. Majitelem se stal slovenský investor.
Kremnický desetidukát se vrací na Slovensko. Za rekordních 30 milionů korun. Foto: Archív

I přes právě probíhající druhou vlnu pandemie koronaviru proběhla minulý pátek očekávaná numismatická aukce, kterou pořádala největší aukční síň u nás a na Slovensku, Macho & Chlapovič.

Šlo již o druhou aukci pořádanou v tomto roce, ta první proběhla na konci dubna. Z důvodu vládních opatření obě zmíněné aukce proběhly on-line prostřednictvím telefonu a internetu. Největším lákadlem se stala téměř čtyři sta let stará mince – desetidukát panovníka Ferdinanda III. Jde o pozdně renesanční ražbu kladivem z ručně rytého razidla.

„Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nepřistál zpátky na Slovensku,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu.

Vyvolávací cena tohoto nejvzácnějšího kusu aukce činila rovných 200 tisíc eur. Po napínavém souboji se zájemci z dalších zemí získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za zmíněný desetidukát zaplatil 1 140 000 eur, což je v přepočtu 30 milionů korun.

PSALI JSME:
Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi překročil hranici půl miliardy korun

Byl tak pokořen měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem letošního října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum.

Podle Macha jsou násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. velmi vzácné. Důkazem je, jak říká, že pěti a desetidukáty tohoto panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.

„Mince tak mohly ležet v lokálních šlechtických sbírkách až staletí před rozpadem Rakousko-uherské monarchie v roce 1918 a následně odešly spolu s jejich majiteli,“ vysvětluje spoluzakladatel aukčního domu.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Milan Duda povede marketing Bonami

Po více než šesti letech v CZC přechází Milan Duda do Bonami, aby zde převzal roli marketingového ředitele. Jak společnost sdělila redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz), k jeho klíčovým kompetencím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB