Krize přešla jako chřipka. Vydělali na ní investoři, kteří vytrvali

Názor
Češi jsou – jak to rád nazývám – technologové investic. Když s nimi mluvím, mám pocit, že se většina z nich na zhodnocování peněz dívá jako na exaktní vědu. Vše se dá spočítat, vše se dá odhadnout, a když se to člověk naučí, tak přesně ví, kdy nejlépe co prodat, nebo nakoupit. Jenže trhy jsou nepředvídatelné a statisticky proto v dlouhodobém horizontu vždycky vítězí strategie pravidelného investování. Potvrdila to i čerstvá krize. Nejlépe na ní vydělali ti, kdo nezpanikařili.
Vše se dá spočítat, vše se dá odhadnout, a když se to člověk naučí, tak přesně ví, kdy nejlépe co prodat, nebo nakoupit, myslí si Češi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoliv jsme se ještě před třemi měsíci děsili největšího propadu od roku 2008 – a křivky grafů se v únoru skutečně začaly stáčet rapidně dolů – dnes už jsou znovu takřka na původních hodnotách. Kromě zvýšeného rizika infarktu přinesla tato dramatická zkušenost investorům zejména odpověď na otázku, jak se v době krize k investicím chovat.

Někteří vydělali na krizi, lepší je ale vydělávat dlouhodobě

Všichni, kteří se rozhodli ve Fondee zainvestovat v nejpalčivějším období – tedy v březnu nebo později – se dnes dostali v naprosté většině do plusu. K tomu je navíc patrné, že ti, kdo investovali v lednu nebo v únoru 2020, jsou z větší části zpátky na předkrizových číslech. A co víc, nadpoloviční většina na tom dokonce vydělala. Třetina klientů, kteří se registrovali v průběhu března, teď mají zhodnocení přes deset procent. Polovina se pohybuje mezi 5–10 % a opravdu jen několik málo portfolií je na nule.

PSALI JSME:
Štěstí přálo nezkušeným

Data ale ukazují ještě jeden zajímavý trend: daleko lepší dlouhodobé zhodnocení mají investoři, kteří investují pravidelně bez ohledu na aktuální stav trhů. Jednorázoví investoři jsou celkově v plusu, skoro dvě třetiny z nich mají zhodnocení nad jedno procento. V případě příležitostných a pravidelných investorů má zhodnocení nad 5 % zhruba polovina investorů. Tady se krásně potvrzuje naše motto „Keep calm & carry on“, které jsem si přivezl z Londýna a které ve Fondee razíme od samého začátku. Nejlepší strategie je prostě vytrvat.

Pracovitý Ferda staví investiční dům

Z mé zkušenosti Češi přistupují k investování jako Ferda Mravenec ke stavbě domu. Mají pocit, že se dá všechno přesně změřit a vypočítat, že existují jasné postupy, kdy zainvestovat a kdy naopak prodávat, aby na tom člověk vydělal. A že čím více času nad tím stráví a všechno zoptimalizují, tím lépe peníze zhodnotí. I proto zde panuje falešná představa, že aktivně spravovaná portfolia vynášejí lépe než ta pasivní. Statistika ale potvrzuje, že tomu tak není – pasivní portfolia v průměru vydělávají více než aktivní. Aktivní rozhodování paradoxně nevede k lepším výsledkům. A to ani u profesionálních portfolio manažerů.

PSALI JSME:
Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

Rozhodně existují i fondy, které to umí dobře. Ale jde o výjimky a spíš to dopadá tak, že k průměrnému výnosu zaplatíte náklady za člověka, který vám ten fond spravuje. Hodně lidí slyší na výraz aktivní proto, že mají důvěru v řemeslo. Jenže to, jak se chová trh, je založené na emocích a je to velmi nepředvídatelné. Investice bohužel nejsou exaktní věda, proto i schopnost ovlivnit výsledek má své limity.

Klíč je v pravidelnosti, ne v aktivitě

V případě investic, které se mají vyplatit dlouhodobě, nemá smysl spekulovat s denními výkyvy cen. Nejlepší strategií pro menší investory je ukládat peníze pravidelně, čímž se minimalizují jednotlivé výkyvy trhu. Zase to dokazují čísla: Přes 80 % všech našich pravidelných klientů má zhodnocení nad jedno procento.

Když se snažíte načasovat své investice, hrajete riskantní hru. Můžete zrovna trefit dno a hodně vydělat; když ale naopak koupíte na vrcholu, investice se propadnou a musíte pak dlouho čekat, než se dostanete zpět. Pokud však investici rozumně rozložíte, pak část peněz sice zainvestujete na vrcholu, ale část také v době nízkých cen. Z dlouhodobého hlediska se jejich poklesy a růsty vybalancují a vy vyděláte. Nemá proto smysl propadat hysterii a prodávat, pokud se objeví krize na obzoru.

Autor je zakladatel a CEO investičního start-upu Fondee
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.