Krize stavebnictví pokračuje. Zlepšení je v nedohledu

České stavebnictví stále nenašlo své dno. Oproti loňsku se staví méně bytů, ale i silnic. Stavební produkce se propadla i meziměsíčně, jak dokládají květnová data Českého statistického úřadu. Ekonomičtí analytici ve svých vyjádřeních pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) hovoří o tom, že se tuzemské stavebnictví potácí v krizi.
České stavebnictví je v krizi, staví se i méně bytových domů. Ilustrační foto: faei.cz/Pavel Baroch

Stavební produkce podle Českého statistického ústavu (ČSÚ) v květnu meziročně klesla o bezmála sedm procent, meziměsíčně byla nižší o 5,1 procento. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 9,2 procenta. Meziročně se začalo stavět o téměř pětinu bytů méně, ubylo rovněž dokončených bytů.

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 5,1 procenta. „V květnu stavební produkce ve srovnání s dubnem klesla a meziročně byla nižší o 6,8 procenta.  K tomuto poklesu přispěly inženýrské i pozemní stavby,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o 7,1 procenta a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 6,3 procenta.

Nedaří se a nedaří…

Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Ekospol, to už začíná být ohraná písnička. „Českému stavebnictví se nedaří a nedaří. Dokládají to statistická data zveřejňovaná každý měsíc. Letos se čekání na tato data stala poměrně jednotvárná. Není otázkou, zda stavebnictví klesne, ale jak velký ten propad bude. Nejinak tomu bylo v květnu,“ uvedl pro faei.cz Korec.

Připomněl, že se nedaří inženýrským i pozemním stavbám, ale ani bytové výstavbě. „Firmy v květnu zahájily v rámci celého Česka stavbu 2 819 bytů, což představuje meziroční pokles o 18,2 procenta,“ uvedl Korec. Výjimkou je aspoň hlavní město, kde se od začátku roku v rámci zcela nové výstavby začalo stavět už 2 870 bytů. Jen za květen jich přibylo 496. Drtivá většina z nich vzniká v rámci bytového domu.

„České stavebnictví se potácí v dlouhodobé krizi. Za celý loňský rok v Česku kleslo meziročně o 2,6 procenta, když počet vydaných stavebních povolení byl nejnižší od roku 2015. Přitom v celé EU loni stavební produkce podle Eurostatu rostla o 2,4 procenta,“ poznamenal Korec. Výstavbu v Česku podle něho sráží dolů hned několik negativně působících faktorů.

„Na prvním místě velice složitá legislativa, která povolování nových staveb spíše komplikuje, než aby ji ulehčovala. Od července je účinný nový stavební zákon, jehož vliv se ale projeví až za dlouho. V prvním měsících nastane spíše zmatek, což povede k dalšímu zdržení povolovacího procesu. Pokles stavebnictví se tak jen prohloubí,“ sdělil faei.cz Evžen Korec.

Dodal, že problémy působí také zásadní zdražení stavebních prací i materiálu v poslední době a nedostatek pracovníků, který se ještě prohloubil. „Ani to k oživení sektoru, který je důležitým pilířem celé české ekonomiky, příliš nepřispěje,“ sdělil Korec, který věří tomu, že nový stavební zákon s velkou pravděpodobností povolování nových staveb urychlí.

„Investoři budou moci lépe reagovat na vývoj poptávky, na vydání všech povolení se nebude muset čekat více než desetiletí, jako je tomu v některých případech nyní. Než se ale nová legislativa zaběhne, potrvá to minimálně měsíce. Do té doby se musíme připravit na to, že stavebnictví své dno stále nenalezne,“ dodal Korec.

Vysoké úrokové sazby

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, poslední údaje ukázaly, že dubnová naděje na oživení stavebnictví je ta tam. Úroveň stavební produkce je na tom nejhůře za poslední více než tří roky, za celé období od února 2021.

„Letos se nedaří hlavně pozemnímu stavitelství, které doplácí na nadále poměrně vysoké úrokové sazby v ekonomice, které činí úvěry na stavební činnost a její financování méně dostupnými. Inženýrské stavitelství letos situaci zachraňuje, ale jen z menší části, takže celkově je stavebnictví za celý letošek v minusu,“ uvedl pro faei.cz Kovanda.

V inženýrském stavitelství se podle něj projevuje větší angažmá státu, respektive veřejných finančních prostředků, včetně těch z fondů EU, které obecně nejsou tak citlivé na vývoj tržních úrokových sazeb. „Za celý letošek ale stavebnictví nakonec z minusových hodnot ‚vytáhne‘ svůj výkon do blízkosti nuly, takže bude celoročně víceméně stagnovat,“ řekl Lukáš Kovanda.

Dodal, že zlepšení jeho kondice ve druhé polovině roku bude spojeno zejména s pokračujícím poklesem úrokových sazeb, který se příznivě promítne především v pozemním stavitelství.  „I tak však současný nižší objem výroby v pozemním stavitelství bude znamenat budoucí větší nedostatek rezidenčních nemovitostí, který zesílí tlak na jejich cenový růst,“ upozornil Kovanda.

Příliš velká byrokracie

Také Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky věří, že ve zbytku roku by se situace měla opatrně zlepšovat. „V souvislosti s dalším snižováním úrokových sazeb a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se v průběhu roku tento obrázek projeví i na investiční a stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu nakonec vykáže stagnaci či nepatrný nárůst,“ uvedl pro faei.cz Vejmělek.

Současně ale připustil, že statistiky vydaných stavebních povolení k velkému optimismu nevybízejí. „Celkově je tedy stavebnictví v útlumu, což se podepisuje na mírně se snižující zaměstnanosti v odvětví,“ poznamenal Vejmělek a připomněl, že letos v květnu byla zaměstnanost meziročně o 0,8 procenta nižší.

„Současné zaměstnance si ale stavebníci chtějí udržet. Jako největší bariéru růstu stavebníci nadále reportují nedostatek zaměstnanců. Růst nominální mzdy činil v květnu meziročně 8,8 procenta, za prvních pět měsíců je průměrná mzda ve stavebnictví vyšší o 10,4 procenta,“ sdělil Jan Vejmělek.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma společnosti BH Securities, ničí tuzemské stavebnictví přílišná byrokracie. „Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ řekl faei.cz Křeček.

Poznamenal, že tristním výsledkům ve stavebnictví nepomáhají zmatky kolem digitalizace stavebního řízení. „Do budoucna lze očekávat, že se zlepší situace především v inženýrském stavitelství, kde jsou přichystány investice z veřejného sektoru.

Pozemnímu stavitelství by mohly pomoci rostoucí ceny na realitním trhu. Ty mohou mnohé domácnosti přesvědčit, že se jim přes veškeré problémy přece jen vyplatí projít byrokratickou džunglí, aby nakonec mohly bydlet ve vytouženém rodinném domku,“ dodal Křeček.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Martin

    No a nevracíme se prostě do normálu po letech velmi nízkých nezdravých levných peněz?