Krizi na trhu s bydlením vyřeší jen nová výstavba

Názor
Recept na zvýšení dostupnosti bydlení hledá pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Radní ho pověřili vypracováním Strategie rozvoje bydlení na území Prahy, která má připravit koncepci bytové politiky hlavního města do roku 2040 až 2050. Má jít o reakci na zhoršující se dostupnost bydlení.
Krizi na trhu s bydlením vyřeší jen nová výstavba. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Situace na realitním trhu je opravdu vážná a je dobře, že se tím vedení města intenzivně zabývá. Pro vyřešení současného tristního stavu však není potřeba dlouze hledat komplikovaná řešení. Ta jsou všem lidem z oboru dávno jasná.

Ceny bytů (nejen) v hlavním městě rostou ze tří hlavních důvodů. Jde o nedostatek pozemků, zablokovaný povolovací proces a rychlé zdražování stavebních prací. Pokud to vezmu od konce, tak po předchozích meziročních nárůstech cen stavebních prací v řádu desítek procent v posledních měsících pozoruji spíše stagnaci a neočekávám, že by se to mělo v dohledné době změnit. Vliv tohoto problému na cenu bytů tak zatím není nutné řešit. Ostatně s nedostatkem zkušených pracovníků ve stavebnictví a zručných řemeslníků hlavní město příliš pomoct nemůže.

Druhý problém – tedy pomalé povolování staveb – však vedení města může nejen ovlivnit, ale dokáže ho i změnit. A to relativně rychle. Stačí k tomu jen jediné: Magistrát musí jasně deklarovat, že zvýšení dostupnosti bydlení je jedním z jeho hlavních cílů a podle toho i konat. Musí tlačit jednotlivé místní stavební úřady i své zřizované organizace k tomu, aby rozhodovaly co nejrychleji. Stavební řízení totiž často prodlužují nejen stavební úřady, ale také takzvané dotčené orgány státní správy, které místo 30 dní vydávají rozhodnutí i déle než rok. Mnoho z nich přitom spadá přímo pod pražský magistrát, který tak může jednoduše zjednat nápravu.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Na IPR pak zbývá hlavně třetí zásadní komplikace – nedostatek pozemků. Stávající územní plán totiž platí už dvě desetiletí, aniž by se před deseti lety aktualizoval, jak bylo původně při jeho schvalování v plánu. Pozemky vhodné pro bytovou výstavbu se tak prakticky vyčerpaly a ceny těch pár zbývajících se dostaly na takové úrovně, že cenově dostupné bydlení na nich nikdy nevznikne. Řešením není ani odblokování stavebních uzávěr na takzvaných brownfieldech v užším centru města. Tyto pozemky jsou jednak drahé, a pak také spoustu peněz bude stát jejich revitalizace a dekontaminace. To v konečném důsledku prodraží byty na nich postavené.

Jedinou cestou k cenově dostupnému bydlení jsou pozemky v okrajových částech Prahy. Jejich pořízení vyjde levněji a plánování velkých rezidenčních projektů o tisíci bytech umožní opět nabídnout nižší ceny. Právě velikost projektu totiž znamená úsporu z rozsahu a tím i nižší konečné ceny pro zákazníky.

IPR by se proto měl ve své analýze zaměřit hlavně na vytipování vhodných pozemků, kde by taková masivní bytová výstavba včetně dostatečné infrastruktury měla v budoucnu probíhat. Potřebovat budeme desítky tisíc bytů v levnějších rezidenčních projektech, bez nich se krize bydlení nikdy nevyřeší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Chybějící byty v metropoli nahrazují rodinné domy za Prahou

  1. Hloupost! Klidně by stačilo začít s opravou starších, neobydlených bytů…Třeba těch v Havířově-Suché… Jsou tam stovky bytů,které čekají na opravu… Kdyby se opravily,bylo by na Ostravsku rázem bytů dost a mnoho lidí by našlo i zaměstnání…

  2. Pane Jan . Máte pravdu . Ale i u nás jsou prázdné domy a byty . A nikdo je nepronajme , nebo neprodá . Prostě lidé se mamlsaly rustu cen a tedy očekávají , že stejně tak to bude pokračovat. Tudíž skupují byty a domy a nevadí jim , že jsou prázdné . Prostě ceny rostou a i když to chátrá , tak to mají klidně jako peníz uložený na duchod , pro děti atd.
    Na rovinu řekněme , že je za tím daňový systém . Restituenti , církve chtěly majetek a tak ho mají . Tudíž daně jsou nastaveny tak , aby byla zdaňována spotřeba a na daně z nemovitostí se zapomělo . Nemovitosti tedy nemají zpětnou vazbu na výnos .
    Třeba v americe je to naopak . Tam nemovitosti jsou hlavním zdrojem peněz obcí . Má to dva hlavní efekty . Lidé nehromadí nemovitosti , aniž mají pro ně přínos (buď užívání nebo nájmem) a tedy logicky co nevyužijí se vrací zpět na trh. A na druhou stranu obce se chtějí rozvíjet a tedy nasekají stavební parcelu kdo si takzvaně řekne . A to má zase vliv na výstavbu . Prostě se tam obrovsky staví a ekonomika šlape. A lidé se tam rozhodně neomezují i když jsou tam tak velké majetkové daně a mají velké domy.
    U nás je to naopak . Obce nemají zájem na rozvoji . Když tak ukáží že je dost prázdných domu a bytu a ceny rostou , a rostou . Byty jsou čím dál menší a spirála se uzavírá.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru