Krok k rychlejšímu povolování staveb, na přesné dopady nové legislativy si však počkáme

Názor
Deset procent ceny nového bytu jde na vrub průtahům při povolování stavby. Kupující tak kvůli složité stavební byrokracii zaplatí o stovky tisíc až miliony korun více. Povolování nových staveb je totiž v Česku dlouhodobě jedno z nejsložitějších a nejdelších na celém světě.
Stavebník bude podávat pouze jednu žádost a na konci by měl získat jen jedno razítko. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Získat finální povolení pro bytový dům u nás trvá v průměru čtyři až pět let, bohužel nejsou výjimkou ani řízení táhnoucí se více než deset let. To by se už brzy mohlo změnit. Poslanci minulý týden schválili legislativu klíčovou pro celé stavebnictví.

Přijali nový zákon o jednotném environmentálním stanovisku a zásadně pozměnili také stavební zákon z roku 2021. Z něj vypadl plánovaný Nejvyšší stavební úřad i s jemu podřízenou soustavou krajských stavebních úřadů. Stavební úřady tak i nadále zůstanou při obcích jako dosud.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon zlevní byty o stovky tisíc korun

Zásadní pro rychlost povolovacího procesu je jiná změna, která umožní rychleji se dostat do finále. Jde o institut koordinovaného závazného stanoviska, v jehož rámci stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a společnosti a získá jejich vyjádření.

Týkat se to bude nově i takzvaného jednotného environmentálního stanoviska. Stavebník tak bude podávat pouze jednu žádost a na konci by měl získat jen jedno razítko. Nyní jich přitom ještě před samotnou návštěvou stavebního úřadu musí získat mnoho desítek.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon bez úprav nepovede k rychlejší výstavbě. Odklad je na místě

Důležitá je také fikce souhlasu, což znamená, že pokud se oslovený úřad ke stavebnímu záměru nevyjádří do konkrétního data, bude se mít za to, že se záměrem souhlasí. Lhůta pro vyřízení žádosti o stavební povolení je 30 dnů. V určitých případech ji lze prodloužit, maximálně však o 60 dnů. Do 30 dnů bude muset rozhodnout i nařízený úřad v případě, že se někdo odvolá.

To všechno by mohlo rychlost povolování nových staveb výrazně urychlit. Nelze ale čekat, že změna nastane okamžitě. Novela vstoupí v účinnost až v lednu 2024, její účinek se navíc projeví až v řádu měsíců či let. Každopádně jde o krok dobrým směrem, který české stavebnictví vrátí ze společnosti rozvojových zemí zpátky k rozvinutému západu.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nové byty, silnice, infrastruktura. Jejich výstavbu urychlí jen nový stavební zákon

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.