Krutý život pacientů s lupénkou: ponižování a diskriminace

Šokující výsledky přinesl celosvětový výzkum o lidech, kteří trpí lupénkou. Na 84 procent pacientů je vystaveno diskriminaci a ponižování. V České republice je to dokonce 91 procent. Podle průzkumu, který uskutečnily společnosti Novartis a GFK, například téměř polovina nemocných dostává nepříjemné otázky, jestli jsou nakažliví.

Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol. Foto: hledamzdravi.cz

S lupénkou vstup zakázán! Ceduli takovým názvem by si na dveře mohli vyvěsit u některých kadeřníků, kosmetických salónů, ale i běžných obchodů. Podle celosvětového průzkumu mezi osobami s psoriázou (lupénkou) se až 17 procent pacientů setkalo s tím, že byli v těchto provozovnách odmítnuti.

Psoriáza přitom není nakažlivá. Jde o zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné „fleky“ mnohdy nepříjemně svědí. U mnoha pacientů lupénka postihuje rovněž nehty a klouby. Psoriáza postihuje dvě až tři procenta populace v západní Evropě a ve Spojených státech. Závažnější průběh má obvykle ten typ choroby, který začíná před čtyřicátým rokem věku – tvoří dvě třetiny nemocných. Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol.

Kromě zdravotních potíží musí pacienti řešit i další problémy: diskriminaci v různých sférách života – jak ukázal reprezentativní výzkum mezi bezmála 8,4 tisíci nemocnými z 31 zemí světa včetně 103 lidí z České republiky.

OBAVY O ZTRÁTU PRÁCE

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do jeho pracovního života. Z této skupiny se celkem osmnáct procent (v Česku 21 procent) obává, že ztratí svou práci. Čtrnáct procent (v ČR 15) dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními. Z 23 procent (ČR 28)dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 procent (v ČR 44) se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

Lidé s lupenkou se také dostávají do nepříjemných duševních potíží. Více než třetina pacientů se podle celosvětového průzkumu společností Novartis a GFK necítí psychicky dobře, stěžují si zejména na deprese a úzkosti. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh.

 „Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvedla klinická psycholožka Alena Javůrková, vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

KAŽDÝ TŘETÍ NERANDÍ

Takřka polovina nemocných zase cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části zažilo 37 procent rozchod s partnerem kvůli své nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům. Tabu je pro ně dokonce i „randění“ – straní se ho 26 procent (v ČR dokonce 32) nemocných. Čtyřicet procent nesnese myšlenku, že se jich někdo dotýká. V Česku byla více než polovina z dotazovaných psoriatiků nezadaná.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.