Krutý život pacientů s lupénkou: ponižování a diskriminace

Šokující výsledky přinesl celosvětový výzkum o lidech, kteří trpí lupénkou. Na 84 procent pacientů je vystaveno diskriminaci a ponižování. V České republice je to dokonce 91 procent. Podle průzkumu, který uskutečnily společnosti Novartis a GFK, například téměř polovina nemocných dostává nepříjemné otázky, jestli jsou nakažliví.

Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol. Foto: hledamzdravi.cz

S lupénkou vstup zakázán! Ceduli takovým názvem by si na dveře mohli vyvěsit u některých kadeřníků, kosmetických salónů, ale i běžných obchodů. Podle celosvětového průzkumu mezi osobami s psoriázou (lupénkou) se až 17 procent pacientů setkalo s tím, že byli v těchto provozovnách odmítnuti.

Psoriáza přitom není nakažlivá. Jde o zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné „fleky“ mnohdy nepříjemně svědí. U mnoha pacientů lupénka postihuje rovněž nehty a klouby. Psoriáza postihuje dvě až tři procenta populace v západní Evropě a ve Spojených státech. Závažnější průběh má obvykle ten typ choroby, který začíná před čtyřicátým rokem věku – tvoří dvě třetiny nemocných. Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol.

Kromě zdravotních potíží musí pacienti řešit i další problémy: diskriminaci v různých sférách života – jak ukázal reprezentativní výzkum mezi bezmála 8,4 tisíci nemocnými z 31 zemí světa včetně 103 lidí z České republiky.

OBAVY O ZTRÁTU PRÁCE

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do jeho pracovního života. Z této skupiny se celkem osmnáct procent (v Česku 21 procent) obává, že ztratí svou práci. Čtrnáct procent (v ČR 15) dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními. Z 23 procent (ČR 28)dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 procent (v ČR 44) se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

Lidé s lupenkou se také dostávají do nepříjemných duševních potíží. Více než třetina pacientů se podle celosvětového průzkumu společností Novartis a GFK necítí psychicky dobře, stěžují si zejména na deprese a úzkosti. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh.

 „Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvedla klinická psycholožka Alena Javůrková, vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

KAŽDÝ TŘETÍ NERANDÍ

Takřka polovina nemocných zase cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části zažilo 37 procent rozchod s partnerem kvůli své nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům. Tabu je pro ně dokonce i „randění“ – straní se ho 26 procent (v ČR dokonce 32) nemocných. Čtyřicet procent nesnese myšlenku, že se jich někdo dotýká. V Česku byla více než polovina z dotazovaných psoriatiků nezadaná.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

Objev: Mozek chudých dětí ve stáří hůře myslí

Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech takzvaných kognitivních dovedností, které zahrnují myšlení, učení, usuzování, paměť nebo řešení problémů. V nové studii, …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru