bool(false)

Krutý život pacientů s lupénkou: ponižování a diskriminace

Šokující výsledky přinesl celosvětový výzkum o lidech, kteří trpí lupénkou. Na 84 procent pacientů je vystaveno diskriminaci a ponižování. V České republice je to dokonce 91 procent. Podle průzkumu, který uskutečnily společnosti Novartis a GFK, například téměř polovina nemocných dostává nepříjemné otázky, jestli jsou nakažliví.

Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol. Foto: hledamzdravi.cz

S lupénkou vstup zakázán! Ceduli takovým názvem by si na dveře mohli vyvěsit u některých kadeřníků, kosmetických salónů, ale i běžných obchodů. Podle celosvětového průzkumu mezi osobami s psoriázou (lupénkou) se až 17 procent pacientů setkalo s tím, že byli v těchto provozovnách odmítnuti.

Psoriáza přitom není nakažlivá. Jde o zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné „fleky“ mnohdy nepříjemně svědí. U mnoha pacientů lupénka postihuje rovněž nehty a klouby. Psoriáza postihuje dvě až tři procenta populace v západní Evropě a ve Spojených státech. Závažnější průběh má obvykle ten typ choroby, který začíná před čtyřicátým rokem věku – tvoří dvě třetiny nemocných. Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol.

Kromě zdravotních potíží musí pacienti řešit i další problémy: diskriminaci v různých sférách života – jak ukázal reprezentativní výzkum mezi bezmála 8,4 tisíci nemocnými z 31 zemí světa včetně 103 lidí z České republiky.

OBAVY O ZTRÁTU PRÁCE

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do jeho pracovního života. Z této skupiny se celkem osmnáct procent (v Česku 21 procent) obává, že ztratí svou práci. Čtrnáct procent (v ČR 15) dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními. Z 23 procent (ČR 28)dotázaných si dělají kolegové v práci legraci a 38 procent (v ČR 44) se necítí plně produktivní kvůli neustálému svědění kůže.

Lidé s lupenkou se také dostávají do nepříjemných duševních potíží. Více než třetina pacientů se podle celosvětového průzkumu společností Novartis a GFK necítí psychicky dobře, stěžují si zejména na deprese a úzkosti. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh.

 „Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvedla klinická psycholožka Alena Javůrková, vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

KAŽDÝ TŘETÍ NERANDÍ

Takřka polovina nemocných zase cítí, že psoriáza negativně ovlivňuje jejich partnerské vztahy. Z této části zažilo 37 procent rozchod s partnerem kvůli své nemoci, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům. Tabu je pro ně dokonce i „randění“ – straní se ho 26 procent (v ČR dokonce 32) nemocných. Čtyřicet procent nesnese myšlenku, že se jich někdo dotýká. V Česku byla více než polovina z dotazovaných psoriatiků nezadaná.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru