Kšeft je kšeft. Na smrti Karla Gotta už lidé vydělávají

Zlaté mince, bankovky a obrazy. Úmrtí legendy československé i české hudby a 42násobného zlatého slavíka Karla Gotta využívají překupníci. Stačila jen jedna hodina poté, co byl mistrův skon oznámen v médiích, aby se ceny suvenýrů s motivem zlatého slavíka, ale i mistrových obrazů, vyšroubovaly do astronomických výšin.
Na smrti Karla Gotta lidé od včerejška vydělávají nejen na inzertním serveru Bazoš. Foto: FAEI.cz

Už při příležitosti letošních zpěvákových 80. narozenin zaměstnali ziskuchtiví „sběratelé“ pražskou policii. Čekali na suvenýrovou nulaeurovku na Jungmannově náměstí v Praze už od časného rána, někteří dokonce stanovali. A prý létaly i facky. Není divu, bankovky se mezi sběrateli následně prodávaly za výrazně vyšší cenu.

Ještě před zahájením oficiálního prodeje se na aukčním portále Aukro pohybovaly okolo pěti tisíc korun za kus a ceny se postupně vyšplhaly až k 15 tisícům. Po zhruba dvou měsících se jich překupníci nemohli zbavit ani za třetinovou cenu…

„Cena vyletí xnásobně. 0 eurové bankovky jsou hitem posledních dvou tří let, co se týče sběratelství, tak si myslím, že cena ještě může růst. Samozřejmě, že může i lehce poklesnout, protože teď je o to velký zájem, ale cenu si bude pořád držet,“ řekl před prodejem suvenýrové bankovky v diskuzním pořadu Rozstřel pořadatel mezinárodního veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek.

PSALI JSME:
Proti sběratelům zasahovala policie. Suvenýrové bankovky jsou rájem překupníků

Hyeny, nebo chytří obchodníci?

Karel Gott zemřel ve věku 80 let po boji s rakovinou mízních uzlin a v poslední době také leukémií. Na tu chvíli mnozí čekali. „Je dost smutný že lidi čekali na smrt Gotta aby mohli ty bankovky opalit ….Český národ…ani hyeny nejsou tak zákeřné!!! Od začátku co tenhle suvenýr vyšel sem si držel myšlenku že za ní dám 1500kc max a toho se držím dodnes… Takže až se to uklidní koupím ji a zase ji tak nutně nepotřebuji,“ komentoval razantní nárůst ceny ve facebookové skupině Bankovky Notafilie – papírová platidla místní expert na zahajování konverzací Stanislav Rohlíček.

Že se budou bankovky na inzertních serverech prodávat za vyšší desítky tisíc, tušil málokdo. Asi se to ale dalo čekat. I přesto mnozí sběratelé nechtějí do svých kapes sahat tak hluboko. V diskuzi padaly kupní ceny okolo dvou tisíc korun. „Já jsem si říkal, že bych dal max. 2 tisíce… ale rád si ji nechám ujít. Takovou raketu dá jen blbec, za rok bude cena úplně jinde,“ poznamenal k nesmyslným cenám sběratel Kuba Dvořák.

Cena podle mnohých diskutujících stejně půjde dolů. Nikdo sběratelům navíc negarantuje, že podle tiskařské matrice neudělá v budoucnosti dotisky. Ceny papírových suvenýrů by pak zřejmě šly strmě dolů.

PSALI JSME:
Ani s Karlem Gottem nejsou papírové suvenýry pro sběratele bankovek zajímavé

Mistrovy obrazy i zlaté mince s jeho podobiznou zdražují

Lidé často nevědí, že mistr chtěl být původně malířem, ale na vybranou uměleckou školu se pro nedostatek talentu nedostal. To ho ale neodradilo a malba se stala jeho celoživotní vášní. Jeho plátna často zobrazovala motivy hudby a odhalených žen.

Ještě před osmi lety se jeho obrazy prodávaly v cenách od 15 do 35 tisíc korun podle velikosti. Loni se rozhodla dát do aukce obraz utajená milenka Karla Gotta a manželka Ondřeje Havelky, Alice Kovácsová. Plátno „Oldřich Nový a Anny Ondráková“ z roku 2004 se v dražbě prodalo za 1,2 milionu korun. Karel Gott byl ale znám tím, že své obrazy neprodával, obvykle je totiž svým blízkým či známým daroval.

I prodeje mincí s podobiznou Karla Gotta zažívají renesanci. Česká mincovna v roce 2013 vydala zlatou minci Zlatý slavík o váze jedné trojské unce (31,1 gramů) a ryzosti drahého kovu 999,9/1000. Autory návrhu 37 milimetrové mince byli Jaroslav Bejvl a Mgr. Petr Horák. Číslovaná emise v kvalitě proof (špičková kvalita ražby) o nákladu 250 kusů šla tehdy do prodeje za cenu 55 000 korun. Dnes je na prodejním portále bazos.cz k mání za dvojnásobek.

PSALI JSME:
Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

×
    • Žádné hyeny, obyčejní obchodníci… Nabídka = Poptávka, proč někoho urážet? Nikdo nemůže za to, že jste chudí, neprůbojní 🙂

  1. To je naprosto neuvěřitelné jak jsou lidi u nás odporné chamtive hyeny ! To bych zvracela Hnus ! Ať se těmi penězi udusi !!!

  2. To není kšeft,ale hyenismus.Bohužel co jiného v České republice očekávat,když každý druhý jen mamoní!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Úrokové sazby České národní banky (ČNB) zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Kauza
Pražský advokát Lubomír Müller na sebe před týdnem upozornil kvůli více než 120 let starému případu tzv. hilsneriády. Tento týden se u okresního soudu v Prachaticích otevře rehabilitace rodiny sedláka Broma, který je právě letos v létě třicet let po smrti a jenž se stal další obětí komunistického režimu z doby násilné kolektivizace v 50. letech minulého století.
Rolovat nahoru