Kšeftaři se vezou na vlně strachu. Kašlete na ně

Zdá se, že kdo nemá v šuplíku připravené respirátory, a nejnověji i dezinfekční gely na ruce, je „odsouzen k předčasné záhubě“. Tedy soudě podle zpráv a také inzerátů na internetových bazarech. Překupníci se snaží těžit ze strachu z plošné karantény a hecují nás tvrzením, že nemáme alternativ. Ale máme. Stačí nechodit na hromadné akce a na ruce si udělat dezinfekční roztok třeba ze Sava. Co se má stát, stane se, a nějaká ta rouška či gel to nic moc nezmění.
V neděli byly na portálu Aukro 163 nabídky na předražené respirátory. Reprofoto: Aukro.cz

Jeden příklad za všechny: Překupník z Prahy na portálu sbazar.cz s nejprve začal nabízet respirátory za tisíc korun kus, což je více než desetinásobně předražená cena. Přitom využil i zprávu z médií, že se jedné české firmě mělo v Číně ztratit několik set tisíc kusů tohoto nedostatkového zboží, jen aby tím podtrhl děsivost situace. (Později tuto větu po upozornění provozovatele bazaru stáhl – pozn. red.).

„S ohledem na velký zájem je preferováno osobní předání v Praze. Při platbě na účet předem zasílám i poštou. Cena odpovídá pořizovací ceně, nedostupnosti zboží a alternativ,“ píše „prodejce“ na portálu sbazar.cz. A od soboty, když už bylo jasné, že jsou totálně vyprodané dezinfekční gely na ruce, už svoji nabídku rozšířil i o ně. Očividně zatím jen testuje zájem, protože přirážka není okatě tak velká. V obchodech se pořídí za osmdesát devadesát korun, filuta to o víkendu zkoušel s více než padesátiprocentní „marží“.

Na internetových bazarech jsou desítky překupníků, hlavně těch s respirátory. Někteří mají ceny ještě přiměřené, u druhé třídy ochrany do stovky, i když tedy původně takové respirátory na krámech stávaly kolem třiceti korun. Po narůstajících obavách se ale v minulém týdnu častěji objevovaly nabídky respirátorů tzv. třetí třídy, které by měly ochránit proti nejnovějšímu koronaviru z Číny. A cena už šla přes 800 až tisíc korun.

„Nemocnice to shánějí, kde mohou, lékárny mají respirátory vyprodané, a tady si to nabízejí nějací chytráci rovnou z beden? V takové předkrizové situaci by je měl stát postavit mimo zákon. V Číně by už zmizeli,“ nechal se slyšet postarší zákazník v lékárně ve Vysočanech.

Poptávka a nabídka

O nějaké regulaci přemrštěných cen nyní takto vyšponovaného zboží se u nás neuvažuje. Kde je poptávka, je i nabídka, míní provozovatelé internetových bazarů. Svým způsobem mají pravdu. Proto kdo má selský rozum, neskáče jim na lep. Česko není přecpaná Čína či jižní Korea, kde je jen v metropolích více lidí, než u nás v celé republice. A bude-li karanténa, stejně budeme sedět doma.

„Uvedené inzeráty pravidla služby neporušují. Aniž bychom chtěli jakkoli umocňovat paniku, tak v této chvíli nemáme žádný důvod zmíněné inzeráty stahovat. Na jiných portálech se respirátory a roušky draží i za mnohem vyšší sumy; bohužel, kde je poptávka, je i nabídka.,“ uvedla za portál sbazar.cz manažerka komunikace Seznam.cz Aneta Kapuciánová. A má pravdu, minulou sobotu například na aukční nabídku respirátoru třídy 3 s cenovkou přes 900 korun přihazovalo deset lidí a osm desítek dalších ji sledovalo.

Reprofoto: bazoš.cz

Vtipná vakcína a roušky zdarma

Chvála bohu ne všichni v inzerátech na internetových bazarech chtějí jen vydělat, na těch, kdo podlehli panice.

Tak třeba pan Radim z Hodonína na serveru bazoš.cz napsal: „Daruji za kafe nebo čokoládu pět nových respirátorů. Zbyly mi ze stavby. Určitě ochrání před strašlivým koronavirem, který zlikviduje polovinu lidstva. Takže pokud už máte nakoupené zásoby potravin na půl roku, tak už vám chybí jen ten respirátor. Žádný normální člověk dnes bez respirátoru ven nejde. Zákeřný virus číhá na každém rohu. Ale vážně pokud, je někdo chcete, přijďte, dám vám je. Mně jsou k ničemu.“

Jakub ze Vsetína na témže portálu nabízí „vakcínu proti viru“ – litrovou lahev slivovice za dva tisíce: „Vyzkoušeno, funguje bezvadně, koronavir nemá šanci a budete mít dobrou náladu.“ A nabízí také možnou výměnu za mouku, rýži, těstoviny, špagety a konzervy. Že jde o nadsázku, by mělo být jasné. Ale třeba se někdo, kdo nesehnal roušku, takzvaně chytí.

PSALI JSME:
Překupníci s maskami proti koronaviru vydělávají i pětinásobky původní ceny

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Tento pokles už se začíná projevovat v ceně pro konečné spotřebitele z řad tuzemských domácností. Elektřinu totiž razantně zlevní přímo ČEZ, tedy hlavní …

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru