Které penzijní fondy vloni vydělaly nejvíce?

Na tuzemském trhu je celkem osm penzijních společností, které dohromady spravují 28 účastnických fondů. Většina penzijních fondů, v nichž si na důchod se státním příspěvkem spoří zhruba 4,5 milionu lidí, nepřekonala svými loňskými výnosy inflaci. Ta vloni dosáhla průměrné výše 2,5 procenta.

Většina lidí zatím zůstává v transformovaných fondech a do nových účastnických fondů nepřestupuje

V minulém roce dosáhlo plusového výsledku 13 fondů, v záporných číslech skončilo 14 fondů, jeden nezaznamenal žádné zhodnocení. Průměrnou roční inflaci překonalo 11 fondů. Připomeňme, že klienti si mohou vybrat ze tří typů fondů: Mezi dynamickým, vyváženým a konzervativním, který penzijní fondy musí mít v portfoliu povinně.

Dynamické fondy loni svým střadatelům podle předběžných výsledků vynesly mezi 4 a 14 % zisku. Nejlepší vyvážené fondy překonaly čtyřprocentní zhodnocení, což lze za situace na dluhopisovém trhu považovat za poměrně značný úspěch. Do plusu se vloni nedostal ani jeden z povinných konzervativních fondů, pokles cen dluhopisů jim ve skutečnosti vymazal i většinu výnosu za předchozí roky. V těchto fondech je přitom investována skoro polovina majetku „nového“ třetího pilíře, upozornila na svých webových stránkách Asociace penzijních společností ČR (APSČR).

„Rozdíly byly dány rozdílným složením portfolií – některé fondy mají akcií až 100 %, jiné se drží kolem dvou třetin. Některé fondy mají měnové riziko zajištěno do koruny, jiné investují částečně v dolaru, který loni poměrně výrazně oslabil,“ vysvětlil Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

NN: NEJLEPŠÍ I NEJHORŠÍ VÝSLEDEK

Podle společnosti OVB byl minulý rok z hlediska účastnických fondů penzijních společností úspěšný především pro fondy s rizikovějším profilem, tedy dynamické a vyvážené. Konzervativní fondy nepřekonaly inflaci a žádný z nich nedosáhl plusového zhodnocení. Nejvyšší výnos činil více než 14 procent a nejhůře dopadl fond s pasivní bilancí téměř dvě procenta.

Nejlepšího ročního zhodnocení dosáhl Růstový účastnický fond NN Penzijní společnosti, a to ve výši 14,04 procenta. Na pomyslné druhé příčce se umístil Globální akciový účastnický fond Conseq penzijní společnosti. Tento fond je i „vítězem“ v kategorii nejvyššího zhodnocení od doby svého vzniku. Od roku 2013 dosáhl celkového zhodnocení ve výši 64 procent.

V minulém roce se naopak příliš nedařilo například Spořicímu konzervativnímu účastnickému fondu KB Penzijní společnosti, kde klienti zaznamenali ztrátu ve výši 1,57 procenta. Tento fond má také jako jediný i zápornou bilanci za celkovou dobu svého působení na trhu (vznik 9/2015), a to rovné jedno procento.

Ještě méně se v minulém roce dařilo společnosti Allianz a jejímu produktu PKF, který za rok 2017 vygeneroval ztrátu 1,63 procenta. Vůbec nejhorší čísla přinesl minulý rok pro společnost NN a její účastnický fond PKF, který se propadl o celkových 1,93 procenta.

Jak to, že mezi dvěma fondy jedné penzijní společnosti je tak velký rozdíl? Na to serveru Měšec odpověděl mluvčí NN Rostislav Trávníček: „Úrokové sazby na finančních trzích jsou rekordně nízké a na druhou stranu na akciových trzích pokračuje pozitivní nálada. Daří se zejména regionu střední a východní Evropy, kde přetrvává silné hospodářské oživení. Právě do tohoto regionu nyní cílíme podstatnou část spravovaných prostředků v rámci akciové složky.“

VĚTŠINA V TRANSFORMOVANÝCH FONDECH

Do transformovaných fondů ukládají své prostředky klienti v rámci doplňkového penzijního spoření (DPS), které je nástupcem penzijního připojištění. Na rozdíl od něj však DPS negarantuje nezáporné zhodnocení. Transformované fondy jsou smlouvy o bývalém penzijním připojištění, které penzijní společnosti přestaly prodávat na konci roku 2012. Většina lidí v nich ale zatím zůstává a do nových účastnických fondů nepřestupuje.

„Účastnické fondy umožňují získat při dlouhodobém spoření zajímavější výnosy i za cenu jejich kolísání,“ vysvětlila jejich principy analytička OVB Hana Fojtová. Účastníkům doplňkového penzijního spoření může do fondů přispívat za výhodných podmínek také zaměstnavatel. Výhodou jsou státní příspěvky a také daňové odpočty.

„V rámci DPS nejsou prostředky zpravidla ukládány do jednoho fondu, ale do více fondů v kombinaci dle klientem zvolené strategie. S blížícím se důchodovým věkem se prostředky přesunují do konzervativnějších fondů v zájmu ochrany dosaženého výnosu,“ poznamenala analytička. Klienti si mohou sestavit portfolio sami výběrem jednotlivých fondů nebo využít připravené strategie od penzijní společnosti. A původně zvolenou strategii také mohou v dalších letech měnit.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.