Kudy mohou unikat informace z firmy

Únik dat nebo interních informací o strategii společnosti, o zákaznících a obchodních partnerech či finančních údajích může způsobit zaměstnavateli nemalé škody. I když si firmy začínají pomalu uvědomovat, že se musejí bránit „útokům zvenčí“, v praxi zanedbávají možnost, že k úniku citlivých informací může dojít především vinou či nedbalostí jejich vlastních zaměstnanců, ať už současných nebo bývalých. Informace přitom často unikají cestami, které nejsou zcela zřejmé.

Problém zvaný flash disk

Malý a šikovný, ale může být zdrojem velkých problémů. Pokud soubory nemůžete nasdílet, nejčastěji sáhnete po USB disku, pomocí kterého je předáte kolegovi, partnerovi v diskusi, vezmete s sebou na jednání. Jenže většina „flešek“ se používá jako nechráněná – podle jednoho z výrobců je hardwarově šifrováno pouze 0,3 % takovýchto zařízení. Při ztrátě, zcizení nebo zapomenutí disku v cizím počítači jsou pak tato data naprosto vydaná všanc.

„Flash disk je problematický i z hlediska bezpečnosti. Jakmile jej totiž zasunete do USB portu, je váš počítač nebo jiné zařízení zpřístupněné pro obsah disku, včetně programů, které nad ním umožní převzít kontrolu někomu jinému,“ říká William Ischanoe, odborník na IT bezpečnost Počítačové školy Gopas.

Živelné využití vlastních zařízení v práci

Čím dál tím více firem umožňuje zaměstnancům využití vlastních zařízení v rámci firemních systémů (BYOD). Už se nejedná o výjimečnou výhodu, ale spíše standard respektovaný většinou zaměstnavatelů. Pro zaměstnance je to jistě pohodlné, navíc toto řešení zvyšuje efektivitu práce, a zejména v malých firmách s sebou nese i snížení nákladů na IT zařízení. Z pohledu specialistů na IT bezpečnost ale představuje noční můru, protože výrazně zvyšuje rizika.

„Zvláště alarmující je fakt, že tři čtvrtiny firem na přinesených zařízeních nevynucují šifrování dat. Takže zatímco firemní systém je robustně a nákladně chráněný, citlivá data mohou unikat přes naprosto nechráněnou komunikaci se soukromým notebookem nebo chytrým telefonem někoho ze zaměstnanců,“ říká k tomu William Ischanoe.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ondřej Synek se stal novou tváří skupiny AXA

Veslař, olympionik a několikanásobný mistr světa Ondřej Synek se stal oficiálním partnerem a tváří skupiny AXA Česká republika a Slovensko, která tak v Česku a na Slovensku posiluje svůj globální positioning …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru