Květnová data o vývoji spotřebitelských cen jsou dobrou zprávou

Data za květen naplnila – a dokonce mírně překonala –, předpoklady, že meziroční inflace v české ekonomice klesne ze svého dubnového lokálního maxima, jež činilo 2,9 procenta. Celková meziroční inflace v květnu klesla z 2,9 na 2,6 procenta, když trh očekával pokles na 2,8 procenta.
Tzv. repo sazba by na červnovém zasedání bankovní rady ČNB měla klesnout ze stávajících 5,25 procenta na rovných pět procent. Ilustrační foto: ČNB

Prognóza z dílny České národní banky (ČNB) počítala s úrovní 2,5 procenta, zde je ale dobré podotknout, že tuzemská centrální banka očekávala inflaci v této výši již v dubnu a samotná inflace za květen vykázala čistě ze statistického pohledu slabší dynamiku, než jakou banka čekala.

Květnová data o vývoji spotřebitelských cen jsou dobrou zprávou: Potvrzují, že se inflace v české ekonomice spolehlivě drží v pásmu inflačního cíle tuzemské centrální banky. Květnový pokles inflace „táhly“ především ceny potravin, alkoholu a tabáku, a také položkami spadajícími do jádrové inflace.

ČNB ve své prognóze prezentované počátkem května očekávala jádrovou inflaci pro letošní druhé čtvrtletí na úrovni 2,6 procenta poté, co v letošním prvním čtvrtletí činila meziroční jádrová inflace 2,8 procenta.

Meziroční inflace klesla v květnu výrazněji, než čekal finanční trh, a dostala se na dohled trajektorie, kterou pro vývoj inflace předpokládala ve své prognóze z počátku května centrální banka.

Dle našeho názoru může celková inflace v červnu dále mírně klesnout a v červenci a srpnu může atakovat úroveň dvouprocentního inflačního cíle, respektive přechodně může inflace klesnout pod dvě procenta.

Za celý letošní rok odhadujeme celoroční průměrnou inflaci na úrovni 2,3 procenta poté, co v roce 2023 růst spotřebitelských cen činil 10,7 procenta. Z pohledu ČNB by proto data o květnové inflaci měla být vnímána jako dobrá zpráva.

Vývoj vnějších faktorů, zejména nejistoty spojené s výhledem měnové politiky Evropské centrální banky a jejího amerického protějšku, Fedu, ale mohou vést k tomu, že bankovní rada na svém červnovém měnovém zasedání zmírní tempo snižování úroků z půl procentního bodu na čtvrt procentního bodu.

V podobném směru, tedy pro naplnění avíza centrální banky, že může dojít ke zpomalení tempa snižování úroků, ostatně hovořil také o něco silnější růst mezd v české ekonomice za letošní první čtvrtletí, jenž byl zveřejněn počátkem června.

Pro zasedání bankovní rady ČNB, jež se bude konat 27. června, tak jako velmi pravděpodobné vnímáme snížení úroků o čtvrt procentního bodu: Tzv. repo sazba by měla klesnout ze stávajících 5,25 procenta na pět procent. Ve snižování úrokových sazeb by ČNB měla pokračovat i v letošním druhém pololetí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB