V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého lokálního maxima, jež bylo vykázáno letos v dubnu, zdrojem obav jsou nejistoty ohledně vývoje celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace spotřebitelů. Velmi příznivou zprávou, jež z květnového průzkumu plyne, je pokles inflačních očekávání mezi podnikateli, zejména v průmyslu a v maloobchodu.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v květnu klesla z desetiměsíčního maxima, jež dosáhla letos v dubnu. Pokles důvěry v české ekonomice byl v květnu tažen jak zhoršením nálady na straně spotřebitelů, tak slabší důvěrou na straně podnikatelů, konkrétně v průmyslu a maloobchodu.
Na straně podnikatelů se důvěra zhoršila především v průmyslu: V květnu tak bylo utnuto zlepšování důvěry pozorované v předchozích dvou měsících a důvěra v průmyslu se propadla na své tříměsíční minimum. Tuzemský průmysl hůře hodnotí současnou poptávku a klesla očekávání ohledně výrobní činnosti v dalších měsících.
Květnový průzkum zároveň hlásí výrazný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v tuzemském průmyslu do dalších měsíců: Příslušný indikátor je nejnižší od prosince 2020, což je dobrá zpráva. V maloobchodu se zhoršil výhled ekonomické situace pro tři nejbližší měsíce.
Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu dále klesl a nyní je na nejnižší úrovni od května 2021. V případě maloobchodu lze nicméně předpokládat, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat s tím, jak by na náladu mezi spotřebiteli měla pozitivně působit snižující se inflace.
V případě stavebnictví se důvěra v květnu stabilizovala; hodnocení poptávky, výhledu stavební činnosti a celkové ekonomické situace ale dávalo smíšené signály. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce se ve stavebnictví v květnu stabilizoval na nejnižší úrovni od loňského září.
V případě sektoru stavebnictví předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity. Sektor služeb hlásí zejména lepší hodnocení poptávky za uplynulé tři měsíce.
Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) v květnu alespoň mírně klesl po sérii růstu v předchozích třech měsících, i tak je ale na druhé nejvyšší úrovni od loňského října. Na straně spotřebitelů se důvěra v květnu poměrně viditelně zhoršila poté, co letos v dubnu dosáhla svoji nejvyšší úroveň od loňského února.
Z průzkumu je patrný růst nejistot ohledně vývoje celkové hospodářské situace a také vlastní finanční situace spotřebitelů pro příštích dvanáct měsíců. Část nejistoty může být spojena s probíhající debatou o konsolidaci veřejných financí a s otázkami, co vše to nakonec může znamenat pro domácnosti a tedy i pro spotřebitele.
Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících velmi nepatrně vzrostl, s přehledem je ale druhý nejnižší od prosince 2011. Náladu mezi spotřebiteli může v dalších měsících podporovat klesající inflace včetně nižších nákladů na energie.
Markantní je pokles důvěry v tuzemském průmyslu, jenž bohužel dobře odpovídá signálům ohledně poklesu aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a slabší nálada tak může v tuzemském průmyslu ještě nějakou dobu trvat.
Příznivou zprávou jsou signály ohledně očekávaného vývoje cen při poklesu očekávání v průmyslu a maloobchodu a v zásadě stabilizaci ve zbytku ekonomiky. Do dalších měsíců očekávám zlepšení nálady mezi spotřebiteli: Pomoci by měla klesající inflace a také vyjasnění možných nejistot, jež mohou domácnosti aktuálně pociťovat v souvislosti s plány na konsolidaci veřejných financí.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com