Kvůli dluhům neplatičů je pětina společenství vlastníků ohrožena krachem

Až pětina společenství vlastníků v bytových domech je ohrožena krachem kvůli nekvalitní legislativě a zejména kvůli vymahatelnosti dluhů. „Dokud v Česku chybí funkční koncepce dostupného a sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť,“ tvrdí předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Jan Vysloužil.
Dokud v Česku chybí funkční koncepce dostupného a sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť. Foto: Pixabay

Svaz informoval, že včera jeho zástupci předali vládě petici, pod níž se podepsalo téměř čtyřicet devět tisíc lidí. Připojila se i 903 bytová družstva a společenství vlastníků, která dohromady spravují 480 tisíc bytových jednotek. Petici, pod níž se družstevníci a vlastníci bytů z celého Česka sdružují, založil SČMBD před několika měsíci po neúspěšných snahách přimět politiky zabývat se touto agendou.

Svaz v petici navrhuje, aby byly přijaty účinné legislativní změny novely občanského zákoníku, občanského soudního řádu, zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti a insolvenčního zákona.

Slibují si od toho posílení ochrany oprávněných a legitimních práv družstev a společenství vlastníků.

Výkon správy bytových družstev a společenství vlastníků je podle autorů petice stále složitější. Vinu na tom podle SČMBD má především nekvalitní legislativa upravující vztahy bytového spoluvlastnictví. „V řadě lokalit po celé České republice se situace stává velmi vážnou především v souvislosti s vymahatelností dluhů,“ tvrdí Vysloužil, podle nějž se společenství vlastníků takřka potácí na pokraji faktického krachu. „Ten může ohrožovat až pětinu z nich,“ upozorňuje.

Chystaná novela insolvenčního zákona podle svazu přitom s posílením práv bytových domů v oblasti vymáhání dluhů za náklady spojené s bydlením nepočítá a nepřináší ani žádné jiné účinné řešení tohoto problému. „Tyto náklady v podobě dluhů za bydlení pak přechází na ostatní bydlící v domě,“ doplňuje předseda SČMBD.

PSALI JSME:
Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Alarmující je také stále se rozšiřující obchod s chudobou. Ačkoli se o této problematice podle autorů petice jedná již řadu let, spekulantům se stále vyplatí skupovat byty v chudších lokalitách. Sociálně slabé rodiny platí spekulantům přemrštěné nájmy, na které jim stát přispívá v podobě sociálních dávek. Ačkoli mají spekulanti zdroj příjmů z bytu zajištěn, na společných nákladech bytového domu se nepodílí a vytváří dluhy.

„Dobře míněná iniciativa v podobě zákona č. 98/2017 Sb., která měla umožnit použití sociálních dávek na bydlení k přímé úhradě nákladů domu, vyšla naprázdno,“ uvádí autoři petice a dodávají: „Náprava zatím zajištěna nebyla. I když stát posílá peníze ze státního rozpočtu, nemá paradoxně vůli řešit, zda spekulanti plní řádně své povinnosti vlastníka bytu.“

PSALI JSME:
„Vylepovat jména dlužníků v domě je špína,“ říká šéf Asociace inkasních agentur Radek Laštovička

„Upozorňovali jsme poslance, že dosavadní řešení byla pouze částečná. Dokud v Česku chybí funkční koncepce dostupného a sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť,“ uzavírá Vysloužil. Podle jeho slov svazu, který spravuje přibližně pětinu bytového fondu po celé České republice, nezbývalo už nic jiného, poslanci jej doposud ignorovali. Od vlády očekávají nejen návrh konkrétních kroků a řešení, ale i jasný časový harmonogram.

Zavřít reklamu ×
  1. Podle mých zkušeností hraje značnou roli i schopnost vedení samospráv a družstev. Nekvalitní práce a nepřehledné účtování vytváří neřešitelné problémy v domech. Pro nájemce či vlastníky neexistuje legislativní řešení. Nepoctivost a odklánění financí jsou velmi častým projevem péče řádného hospodáře o dům. Asi je to práce za málo peněz, ale kvalita té práce je často katastrofální. Jsou to spojité nádoby, jejichž spojení se někdo snaží násilně přerušit. Určitě utrpí právo a spravedlnost, pokud ještě v ČR funguje. Řeší se vztah k liteře zákona, s jeho nedokonalostmi.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB