Kvůli pandemii v Praze ubylo přes 70 procent zahraničních turistů

Analýza
Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 % všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty, upozornil spolek Centrum žije.
Až 62 % všech zahraničních návštěvníků České republiky míří do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejpostiženější je centrum Prahy, kde dříve plných 95 % turistů tvořili cizinci. Kvůli jejich absenci zde hrozí ekonomický kolaps mnoha firem, který by vedl k degradaci celého centra Prahy. Podle odhadů spolku by zde mohlo přijít o práci 60 % lidí pracujících v hotelnictví a 40 % v obchodech a službách souvisejících s turisty.

V takovém případě by stát přišel v příštích dvanácti měsících o přibližně dvě miliardy korun jen kvůli nižším odvodům zaměstnanců a vyplácení podpor v nezaměstnanosti, o celkových negativních dopadech do ekonomiky ani nemluvě. A to jsou čísla pouze za centrum Prahy. Odhadované dopady do ekonomiky jsou založeny na hrubých odhadech a zjednodušujících předpokladech na základě dostupných dat a nezahrnují multiplikační efekt ve veřejných financích, upozorňuje spolek.

„Zdaleka to ale není jen o provozovatelích hotelů, restaurací či maloobchodů, samozřejmě ti všichni jsou biti obrovským poklesem tržeb, ale především všichni tito provozovatelé mají své zaměstnance a dodavatele,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Spolek nyní i s dalšími ekonomickými a právními experty poradenských společností Cushman & Wakefield, Grant Thornton a Havel & Partners pracuje na analýzách a návrzích, jak efektivně provozovatelům pomoci ze strany státu a města tak, aby opatření zbytečně nezatížila státní rozpočet.

Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří nejen Praha, ale i například Karlovy Vary nebo Český Krumlov. Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 %. Turisté přitom v Praze utratí každý rok desítky miliard korun, z toho podstatnou část v centru. Přidaná hodnota cestovního ruchu v Praze činila v roce 2018 celkem 46 miliard korun, což je 35 % v rámci celé České republiky.

PSALI JSME:
Na tuzemský cestovní ruch dopadá úbytek zahraničních turistů

Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale značnou měrou dopadne negativně na celou českou ekonomiku. Bez vhodných opatření se odhaduje celkový negativní dopad výpadku turismu v centru Prahy do ekonomiky země na 150 až 200 miliard korun (za období do roku 2024, kdy se předpokládá návrat maloobchodu, hotelnictví a pohostinství do stavu před koronavirem).

Také horské oblasti, které jsou na cestovním ruchu často ekonomicky závislé, pociťují výpadek turistů v letošním jarním období a v počátku letního. Naplňuje se tak analytická studie z letošního května, ve které společnost Economic Impact predikovala až 50% propad příjmů českého turismu.

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 988 tisíc. „To znamená, že meziročně došlo k enormnímu propadu o 82,9 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 127 tisíc, což představuje meziroční pokles o astronomických 95,7 procenta,“ sdělil portálu FAEI.cz hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

PSALI JSME:
Z cestovního ruchu zbyly jen trosky

Úbytek turistů je možné pozorovat na mnoha exponovaných místech v Praze. Na letišti v Praze v červnu 2020 dosáhl počet pohybů pouhých 15 procent hodnot za stejné období loňského roku. „Odhadujeme, že více než 65 % zahraničních turistů využívá k cestě do Prahy právě leteckou dopravu,“ doplňuje David Mazáček.

V květnu 2020 přepravilo pražské metro méně než polovinu cestujících v porovnání se situací před rokem a i na tomto drastickém propadu se značnou měrou podepsal úbytek turistů.

Na základě odhadů a analytických podkladů spolek předpokládá, že pokud nenastane druhá vlna koronaviru, zásadnější návrat turistů zpět nastane až v létě roku 2021. Celý segment by se tak dle jejich předpokladů mohl vrátit do svého původního stavu z roku 2019 na přelomu let 2023-2024.

PSALI JSME:
Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.