Nejmenovaná realitní síť (redakce ví, o kterou realitní kancelář jde, ale rozhodla se její název nezveřejnit – pozn. red.), která o sobě tvrdí, že je jednou z největších v republice a která je obzvláště činná v regionech, to podle zjištění redakce FAEI.cz dělá tak, že několik týdnů nechá do nemovitosti chodit zájemce na prohlídky, kde jim objekt vychválí do nebes, ale pak aukce najednou trvá déle, než se zprvu určilo. A nejen to.
Během ní začne kdosi přihazovat výrazně více, než ostatní, a realitka následně oznámí, že se stala „technická chyba“ a že aukce měla dva vítěze, což nejde, a proto aukci ruší. A po čase vyhlásí novou aukci, jenže už s výrazně vyšší cenou. Zkrátka, zájemce si vodí jako ovce.
Navlas stejný průběh naší redakci popsali dva zájemci o dvě úplně rozdílné nemovitosti, prodávané pod stejnou sítí nejmenované realitní kanceláře. Oba přitom mají v nabídce hodně chalup a venkovských domů, a to i proto, že některé přímo vykupují a pak je dále předprodávají.
Chaloupka pěkná, ale perníček brzy zhořkl
V prvním případě šlo o pražský byt a v druhém o chalupu na Děčínsku. Obzvlášť kolem ní byl pořádný tanec. Udržovaný, prostorný objekt po rekonstrukci, s tisícimetrovým pozemkem u lesa. Nabídková cena byla kolem 4,7 milionu korun. Na chalupu se přišly podívat desítky zájemců a osmnáct z nich se přihlásilo do aukce.
„Realitka nevyžaduje žádnou vratnou jistinu. Aukce měla podle toho, co nám sdělila makléřka, trvat třicet minut. Jenže běžela hodinu. Přihazovalo se po dvou minutách, všichni přidávali po pětadvaceti tisících, což byl minimální příhoz. A najednou asi po dvaceti minutách tam kdosi začal nahazovat po 75tisících,“ vzpomíná pan Rostislav ze středních Čech, jenž se do chalupy zamiloval (redakce má k dispozici celé jeho jméno – pozn. red).
Uvažoval dokonce, že prodá svůj rodinný domek nedaleko Prahy a půjde bydlet na chalupu; počítal s tím, že cena poskočí. Nakonec ale poskočila řádně: O milion korun. Cena chalupy se tak přiblížila hranici šesti milionů.
„Po pár dnech přišlo od realitky sdělení, že aukci ruší kvůli technickým problémům, že ji vyhráli dva lidé. A že aukci po čase, nevědí kdy, vyhlásí znovu, ovšem na částce, kde skončila první aukce, tedy na 5,7 milionech,“ říká Rostislav.
Alibi
Realitka tvrdí, že aukce byla zrušena v souladu s jejími Všeobecnými podmínkami pro provádění elektronické aukce. Ty jsou často zaklínadlem a poskytují alibi a zřejmě tomu tak bude i u praktik této realitní kanceláře.
„Nechápu, jak se můžete chlubit nejdůvěryhodnější značkou, když na nízkou cenu nalákáte 18 lidí, kteří navštíví nemovitost, častokrát přitom řeší důležitá životní rozhodnutí, a to jenom proto, abyste aukci záhy z důvodu „technických“ potíží a v rámci obchodních podmínek zrušili a nabídli nemovitost opět k prodeji za cenu na úrovni výsledku aukce. Počítám, že tuto praktiku odhadu tržní ceny máte zaběhlou a že možná při třetí/čtvrté aukci získáte i cenu maximální,“ napsal realitce Stanislav K., jeden z účastníků aukce.
Ujišťujeme vás, bude to anonymní. Nebylo
Pan Stanislav (redakce má k dispozici celé jeho jméno – pozn. red) se pozastavuje zejména nad tím, že realitka ubezpečovala, že aukce probíhá anonymně pouze přes přidělená čísla.
Jenže po jejím ukončení rozeslal vedoucí právního oddělení realitky všem účastníkům hromadný e-mail, jenž obsahoval elektronické adresy všech účastníků aukce, včetně celé komunikace s výhercem aukce, jenž nakonec nevyhrál. Takže aukce anonymní nakonec vůbec nebyla.
Podle některých odborníků z branže realitka těmito aukcemi „na oko“ může testovat ceny a u atraktivních nemovitostí je pak šponuje co nejvýše.
Samo o sobě není nic nelegitimního, snažit se prodat co nejdráž. Ani inzerát, který by testoval, jaký mají lidé zájem. Ale tahat zájemce po prohlídkách, hrát si na spravedlivé hřiště a pak se vymluvit na „technickou chybu“?
Aukce má mít jasná pravidla. Možný je i předvýběr obálkou
Aukce má mít jasná, předem daná pravidla, a také mít jasné ukončení. Tak, jako je v různých formách, ať už klasické aukce nebo aukce s výběrovým řízením, organizuje například Úřad pro zastupování státu ve věci majetkových.
Ten mimo jiné od účastníků i vyžaduje složení finanční jistiny. Na aukci jde opravdu jen ten, kdo osvědčí skutečný zájem. Aukce trvá předem jasný čas a má svého jasného „moderátora“.
A pokud se očekává, že o nemovitost bude opravdu velký zájem, provádí se předvýběr obálkovou metodou. Zájemci pošlou, o kolik jsou ochotni zaplatit nad rámec vyvolávací ceny, a do aukce samotné se pak vyberou dvě třetiny došlých obálek.
Takže ten, kdo přihodí ještě před aukcí málo proti ostatním, se na ni ani nedostane. Tohle je fér hra. Ale „aukce“ organizované některými realitkami připomínají spíše dřevní ligu okresního přeboru.
Nějak jsem nepochopil pointu. Co získala realitka tou „technickou chybou“? Proč prostě nevyhrál ten, co nabídl nejvyšší cenu? To jako při další aukci někdo nabídne ještě více? Proč? V tomto případě prostě nechápu, kde by realitka brala jistotu, že někdo koupí chalupu o milion dráž oproti původní ceně.
Sám sem vyhrál aukci o byt u realitky. Následně sem se dozvěděl, že dali přednost klientovi s transparentnějším financováním. Dodnes nechápu co je na kombinaci hotovosti s hypotékou netransparentní. Spíš mám pocit, že paní makléřka, zaměstnanec realitky M&M, už věděla před zahájením, kdo a za kolik byt dostane.
Takže až zase uslyším aukce, rovnou je pošlu do pryč.
Jan
Transparentnější financování je, když někomu donesete „krabici velmi suchého vína“. 😀
Chybí mi i oponentní názor, z tohoto pohledu to působí dosti ukřivděně.
Budiž autorovi přiznán k dobru fakt, že teď aspoň, na rozdíl od minulosti, neapeluje pro nic, proti čemu by se dalo rozumně protestovat. Aukce by skutečně měly mít jasně stanovená a všem účastníkům předem známá pravidla. Pokud se skutečně děje to, co je popsáno v článku, je to minimálně z morálního hlediska naprostý hnůj. Ovšem kde je pravda, když tu pravidla a etický kodex novinářské praxe dostává na frak, že.
– realitka tím získala to, že tam kde cenově skončila první aukce, začala aukce druhá
– realitky mívají ve zprostředkovatelských smlouvách s prodávajícími ujednání o tom, jak bude provedena dělba peněz nad rámec vzájemně smluvené ceny.
– pokud nemovitost před tím koupila realitkou nastrčená osoba, pak je dělba “ zisku “ jasná. RK má vše.
Petr píše: – realitka tím získala to, že tam kde cenově skončila první aukce, začala aukce druhá
Přesně tomu nerozumím. Jak realitka ví, že to někdo za tu (uměle navýšenou) cenu koupí v druhé aukci? Nebo spoléhají na to, že se o nemovitost najednou začne ucházet někdo nový, kdo neměl ponětí o původní ceně?
– pokud nemovitost před tím koupila realitkou nastrčená osoba, pak je dělba “ zisku “ jasná. RK má vše.
Tomu rovněž nerozumím. Kdo by měla být ta nastrčená osoba? Kamarád makléře? To by pak dostal padáka.
chalupa – 1 500 000 Kč, dražba, výherce, po 3 měsících se daný objekt objeví v nabídce identické kanceláře opět- ovšem za cenu 2 000 000 —- stačí?
Těžko si udělat obrázek, když chybí vyjádření druhé strany…
Ten článek působí dost podivně napsaný stylem jedna paní povídala a nechápu proč by někdo kdo má jistého kupce absolvoval aukci znovu a riskoval, že bude vydraženo za méně.
Patrně je nejvyšší cena podána nastrčeným kupujícím, který ve skutečnosti nechce nic koupit a pouze šponuje cenu. Když už další nepřihodi tak aukci zopakuji znovu, ale s navýšenou cenou.
Těžko říct, kde je pravda, ale to jak je to napsané působí opravdu velmi zaujatě.
Co to je za nesmysl, někdo zruší aukci aby přišel o kupujícího a riskoval, že se prodá za nižší cenu?
co to je nesmysl, proč by někdo riskoval, že přijde o nabídku kupujícího a vydraží se za nižší cenu?
Autor článku se ostýchá jmenovat realitku, aby nebyl napadnutelný, ale už mu není cizí osočit je, že se jedná o systémové jednání, smrdí mi z toho zaujatost.
Pochybuji, že by realitka úmyslně zrušila vydraženou aukci, aby naštvala všechny zájemce a asi i kupujícího, jen aby dražila znovu s nejistým koncem, tady mi něco neštymuje.
Jsou to MM reality…. největší zloději na trhu….
Nedávno jsem šel na prohlídku bytu od M&M a makléř mi hned ve dveřích oznámil, že se cena z předchozího dne zvedla o 50.000
Jo jo M&M reality podobná zkušenost prodej domu v insolvenci za cenu A a snaha vylákat z kupujících „kolik dáte“ následně inzerce zrušena po čase opět v prodeji již bez insolvence nový majitel(zřejmě někdo z M&M) a cena A+ 45℅ navrch
Ceny nemovitostí odpovídají platům ve Švýcarsku……..Vše zařídil genius Václav Klaus a jeho neviditelná ruka trhu. Nakonec tu v ČR kupují nemovitosti bohatí Rusové a Angličané jako investici.Našinec musí bydlet ve starých a nevyhovujících domech z dob ještě z druhé světové války…..
Jak začne prodávající licitovat, jdu okamžitě od toho !! Seriozní jednání od začátku nebo nic !! A seriozní lidé opravdu existují, chce to nepodlehnout různým AAA…
Souhlasím
jo presne , ja taky je to ztrata casu a penez, par krat jsem to zkusil a jenom mne to stalo cas , penize za advokata za upravu smlouvy , nikdy nenakupiji od MM a REMAX a kdyz prodavam tak taky max nejakou malou overenou realitku.
at vychcipaji realitni tragedi , zejmena tyhle velike sekty
Ještě že už barák mám, sice je na něm stále dost práce ale byl za rozumnou cenu. Nomální klasická koupě kdy máte dům za jasně danou cenu a když si plácnete je váš. Ani nevím jak bych v tomhle guláši co ve všem je řešil hypotéku když ani nevíte kolik potřebujete a zda to vůbec bude vaše. Ale to vlastně nikoho nezajímá protože dnes vše skupují spekulanti a ti mají vše ošéfováno nebo hotovost.
Proč píšete tak nepravdivé informace? Ještě jsem nezažil aukci, a už jsem jich absolvoval desítky, kde by byl zcela pevně stanovený konec. Každá aukce se prodlužuje, pokud dojde u určitém čase před limitem k příhozu o pevně stanovenou dobu. A to opakovaně. Pokud to tak bylo i u této aukce, je to zcela standardní proces.
Prodloužení aukce na dvojnásobek předem stanovené doby kvůli dvouminutovému příhozu je stejně důvěryhodné vysvětlení, jako když si realitka ponechá výsledek aukce, o které tvrdí, že ji musela kvůli technické chybě zrušit.
Uz jsem zazil x aukci, ktere se protahly treba trojnasobne i dele, docela bezna vec…
Kdyby tam nebyly žádné další důvody k pochybnostem a šlo by čistě jen o to, jak moc se protáhla aukce, jistě nebyl by důvod vidět v tom problém. Potud s Vámi souhlasím. Avšak podle informací v článku je na straně té realitky až příliš mnoho nepřehlédnutelných „přešlapů“ na to, aby se průběh té aukce dal jednoznačně označit za standardní.
Souhlas, když je aukce zájem vždy se protáhnou
A také vždy končí technickou chybou a dvěma „výherci“. Docela běžná věc.
Aukcí jsem byl přítomen již povícero 🙂 a ne pouze u nemovitých věcí 🙂 při fyzické dražbě si můžete alespoň zevrubně prohlédnout ta nastrčená hovada a dát jim vědět, že člověk nezapomíná
Kolomaze ty jsi nějak zaujatý proti realitkám? Toto je úplně normální praxe, kdo má možnost prodat za víc udělá to. Ano jsou tam občas nepěkné obchodní praktiky, ale nejsme křestanská charita a dělá se to pro zisk…
😀 Vy jste se očividně rozhodl tu z nás všech dělat voly. 😀 Kdo tu po vás chce, abyste byli charita a prodávali pod cenou?? A odkdy snaha o maximalizaci zisku ospravedlňuje netransparentní, nekonzistentní nebo nesolidní jednání kterékoliv strany obchodu?? Nebo nám tu chcete tvrdit, že třeba ta „technická chyba“, která se záhadně pravidelně opakuje (jistě navzdory poctivé snaze všech odpovědných ji odstranit, že ano 😀 ) a která bez výjimky vždy způsobí zrušení komplet celé aukce S VÝJIMKOU vysoutěžené ceny, je v naprostém pořádku jen proto, že má za cíl maximalizovat zisk? Tak to jste na veliké brzdě – existuje jediný správný způsob, jak zrušit aukci, a to zrušit ji CELOU! Každý jiný způsob smrdí. 😀
Voly tu z ostatních děláte jen Vy, jak jste přišel na to, že se chyba pravidelně opakuje? Buď je to Vaše zbožné přání nebo úmyslně šíříte bludy.
Přečtěte si článek, než začnete útočit. V něm jsou zmíněny minimálně 3 případy, kdy se tak mělo stát. Krom toho, na té „chybě“ není největší problém to, že se opakuje, ale že ji realitka zneužívá jako záminku pro netransparentní jednání, což už Vám jaksi uniklo. Že by úmyslně?
Souhlasím, nevidím v tom nic neetického. Každý chce svoji nemovitost prodat za co nejlepší cenu pro něj. A myslím si, že je uplně jedno jestli jdeo realitku A nebo B.
Ano. Co na tom, že kupující se ve skutečnosti neúčastní dražby, ale jakési „oťukávačky“, ve které svými příhozy svou šanci na koupi nezvyšuje, ale naopak snižuje, protože jimi navyšuje budoucí vyvolávací cenu ve skutečné dražbě, o níž nemá dopředu ani ponětí. A místo, aby tam soutěžil výhradně s dalšími skutečnými zájemci, má proti sobě bůhví (realitka ví) kolik nastrčených figurantů. Pan Martin Hudec nás ujistil, že on na tom nic neetického nevidí, takže to je určitě v pořádku a my tak můžeme v klidu spát, zatímco on si bude po večerech číst zápisky Niccola Machiavelliho. 😀
Nejmenovaná realitní síť (redakce ví, o kterou realitní kancelář jde, ale rozhodla se její název nezveřejnit – pozn. red.)
Zbabělci.
To není zbabělost, ale povinnost, když šíříte nesmysly.
Ememka tohle dělají. Když aukci zruší, tak to je proto, protože poslední přihodil jejich člověk a nikdo další už jeho nabídku nepřebil.
Když takovýhle článek píšete, jmenujte. Pak do tohohle marastu namočíte všechny realitky. Já osobně makléř jsem a tohle mě velice poškozuje. Před prodejem se stanoví cena, se kterou prodávající souhlasí. Ten, kdo první podepíše rezervační smlouvu na nemovitost a inzerovanou cenu, bere. Především v obchodu s nemovitostmi musí být jasně stanovená pravidla, žádné výjimky nesmí existovat.
Když tahle informujete o konkurenci, tak se podepište celým jménem a také napište z které organizace jste, ať je všem jasné kde mají takové ušlechtilé makléře 😀
Potrefená husa zakejhala ?
Autor psal výslovně o jedné nejmenované realitce. Tím určitě nepoškozuje všechny realitky. Každá realitka má i nadále možnost svým čestným, přímým a čitelným jednáním ukázat, že ona tou nečestnou nejmenovanou není.
Tím se dostáváme k Vám. Vy jste právě jako správný hrdina anonymně (tedy bez uvedení vlastní realitky) nařkl konkurenci z nečestného jednání, aniž byste uvedl jediný důkaz, a ještě tu křičíte něco o poškozování druhých. To o Vás vypovídá leccos, Jiří.
kradli a kradou dál
tenhle článek by se uchytil na první straně blesku…informace skryté nebo nepodložené, komentář od člověka, kterému bylo „ublíženo“ a pointa vlastně žádná…
Pan Kolomazník se nedrží striktních zásad investigativní žurnalistiky, protože nedělá investigativní žurnalistiku. Pointou jeho článku je, že pokud se realitka rozhodne jednat v přímém rozporu s tím, co si domluvila se zájemci o koupi, a má k tomu neprůstřelně sepsanou smlouvu, pak mají zájemci o koupi jen pramalou šanci domoct se nápravy. Mohli bychom tu básnit o tom, jak by bylo skvělé, kdyby pan Kolomazník například vzal kopii té smlouvy k právníkovi na rozbor, aby zjistil, kde je pravda, a tak dále, ale to zřejmě nejen vybočuje z formátu jeho psaní, ale také by mu to na FAEI nejspíš nikdo nezaplatil.
xxx
Smiřte se s tím, že není novinář jako novinář, stejně tak, jako není řemeslník jako řemeslník. Kuchyňskou linku na míru si také nenecháte dělat i instalatéra – proč tedy čekáte investigativní novinařinu od sloupkaře? 🙂
To je jasné, že je to 2M
článek o ničem…jak by na tom asi realitka vydělala, když kvůli nějaké chybě nejspíš přišla o kupce.
KDYBY o kupce přišla, jistě by na tom nevydělala. Jenže se současným převisem poptávky o kupce nepřijde. Místo každého zájemce, který se nechá odradit, může mít deset dalších, a díky tomu se jí to může finančně vyplatit. Čím větší je převis poptávky, tím méně je takové jednání rizikové. Jiná věc je, jestli je takové jednání v pořádku – tedy nakolik jsou za stížnostmi lidí, zpovídaných v článku, skutečné machinace realitky, a nakolik jsou to jen emoce z prohrané dražby.
NESMYSL, odradíte původní zájemce a i při vyšší poptávce nikde nemáte jistotu, že další zájemce nabídne více.
Nová dražba začíná na ceně, NA KTEROU UŽ KUPCE MĚLA. Jsou tedy před ní dva velice pravděpodobné scénáře a jeden velmi nepravděpodobný. BUĎ při současném převisu poptávky velmi reálně najde někoho, kdo dá víc (máte pravdu – není to jistota, ale šance jsou poměrně velké), NEBO tu nemovitost dost pravděpodobně prodá původnímu zájemci za původní vítěznou cenu, A NEBO velmi nepravděpodobně nenajde nikoho, kdo by jí dal aspoň tu původní vítěznou cenu a to včetně původního zájemce, který mohl (ale nemusel) mezitím nadobro ztratit zájem.
xxx
Riziko posledního scénáře je v současnosti právě kvůli obrovskému převisu poptávky naprosto mizivé, a očividně té realitce stojí za to, aby hledala někoho, kdo dá víc.
Ono to je těžký, když jsou ty všeobecný podmínky takhle nastavený… Ale zas na druhou stanu, když to tak mají, tak se pak už není o čem bavit…
Jedna věc je, že se dvě strany (realitka a kupující) na něčem dohodnou. Druhá věc je, co o tom říká zákon. Kdyby někdo povolanější, než já, například zjistil, že to, co ta realitka dělá, je v rozporu s nějakým zákonem, na tom, že se to děje na základě oboustranné dohody, tedy na tom, že „to tak mají“, jak říkáte, by ani za mák nezáleželo.