Léčba turisty s těžkým covidem v Turecku přišla na téměř dva miliony

Pro pojišťovny byla letošní sezona letních dovolených extrémní. Oproti loňsku raketově přibylo škod z cestovního pojištění i náklady na ně. Vyplývá to z údajů ERV Evropské pojišťovny, která spolupracuje s většinou největších tuzemských cestovních kanceláří.
Vedle rekordní události z Turecka, kde se celkové léčebné výlohy u jednoho českého pacienta vyšplhaly ke dvěma milionům korun, byl dalším extrémně drahým případem úraz hlavy s krvácením do mozku v Egyptě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle pojišťovny se razantně zvýšil i počet velkých škod nad 100 tisíc korun, kterých bylo o 320 procent více než loni, a dokonce o sedm procent více, než v předcovidovém roce 2019. Nejdražší letní škodou byl případ hospitalizace klienta s těžkým průběhem covid-19 v Turecku. Celkové náklady dosáhly částky 1,8 milionu korun.

Nejčastějšími komplikacemi, které provázely české cestovatele, sice byly tradičně „jen“ bronchitidy, nachlazení či gastroenteritidy, ale i tak průměrná výše škody meziročně vzrostla o 29 procent na více než deset tisíc korun. Enormně se pak letos zvýšily škody z pojištění storna – jedna vyšla v průměru na 25 tisíc korun, uvedla pojišťovna.

Vedle rekordní události z Turecka, kde se celkové léčebné výlohy u jednoho českého pacienta vyšplhaly ke dvěma milionům korun, byl dalším extrémně drahým případem úraz hlavy s krvácením do mozku v Egyptě. Nutná operace a hospitalizace vyšla na rovný milion korun.

PSALI JSME:
Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Egypt, Řecko, Bulharsko

Celkově nejvíce škod hlášeno bylo ERV Evropské pojišťovně nahlášeno právě z Egypta, následovalo Řecko a Bulharsko. Oproti roku 2020 se druhy škod vrátily k normálu a nejčastějšími tak opět byly rovněž záněty uší, nachlazení nebo spáleniny od sluníčka, k nim se ale přidalo i onemocnění covid-19.

Před koronavirovou pandemií bylo individuálně, tedy bez cestovní kanceláře, organizováno 55 procent cest do zahraničí, loni to bylo už 70 procent. I letos tento trend pokračuje a většina lidí vyráží na dovolenou na vlastní pěst. Tradičně nejvíce Čechů během léta cestovalo do Chorvatska, kam podle Chorvatského turistického sdružení letos vyrazilo 773 588 Čechů.

S ohledem na tyto změny v cestování vzrostla rovněž poptávka po individuálním sestavení dalších služeb spojených s cestováním, včetně cestovního pojištění. „ERV Evropská proto spustila nové cestovní pojištění SingleTrip, které si klienti mohou nastavit přesně dle svých potřeb. Zjednodušilo se i jeho sjednání,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Náklady na léčení covidu během zahraniční dovolené? Klidně i půl milionu

Covidové pojištění

Pojišťovna tak upustila od konceptu balíčků sestavených podle účelu cesty. „Každý se nyní může rozhodnout, jak si pojištění sestaví. Všechny nové varianty obsahují pojištění léčebných výloh s vyššími limity, bezlimitní asistenční služby či pojištění osobních věcí a odpovědnosti. Pojistit lze cesty dlouhé až 360 dní,“ informoval Divoký.

Nové pojištění přináší i možnost připojištění cest autem. Druhé nové připojištění pak řeší řadu situací spojených s letem, jako například úpadek leteckého dopravce, nebo odškodnění při zpoždění nebo zrušení letu.

Na covid-19 si vloni a v prvních pěti měsících letošního roku kupoval pojištění každý klient ERV Evropské pojišťovny. V letních měsících, kdy mnozí turisté podlehli pocitu, že pandemie téměř pominula, si pojištění na covid-19 kupovalo přibližně 70 procent zákazníků. Od září zájem o pojištění covidu opět začal růst a nyní si toto riziko pojišťuje znovu téměř 100 procent lidí.

PSALI JSME:
Dovolená v koronavirové sezóně. Pojištění uhradí léčbu covidu i storno letenek

Odpovědní turisté

Sjednání cestovního pojištění před výjezdem do zahraničí je pro Čechy už prakticky samozřejmostí. K vyšším limitům pojistného krytí navíc vyžadují i doplňková připojištění, vedle covidu-19 to je nejčastěji pojištění úrazu a odpovědnosti za škodu způsobenou na majetku.

Důkazem větší obezřetnosti a opatrnosti je i klienty pojišťoven požadovaná výše limitů pojistného krytí léčebných výloh, která je nadprůměrná a dosahuje pěti milionů korun.

„Naprostým základem je pojištění léčebných výloh pro případ náhlého onemocnění či úrazu. Pojištění navíc kryje i náklady na ambulantní vyšetření, neodkladné lékařské zákroky, převoz pacienta či přepravu ostatků,“ sdělila před časem Ilona Hnízdilová z internetového srovnávače TopPojištění.cz. Tento základ však Češi nadstandardně rozšiřují o pojistné krytí dalších rizik.

PSALI JSME:
Nejčastější covidové situace na dovolené v zahraničí? Jejich řešení i náklady se napříč zeměmi liší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.