Leden sice přinesl příznivé statistiky, ale rizikem je situace na trhu práce

Analýza
Vstup do letošního roku se české ekonomice vydařil. Vyplývá to alespoň ze zveřejněné statistiky průmyslu, zahraničního obchodu i stavebnictví. Na výsledcích byla patrná zlepšující se situace se subdodávkami, zároveň ale i rychlý cenový růst.
Rizikem pro další vývoj nejen v českém průmyslu, ale i ve stavebnictví, je situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průmysl se v lednu přehoupl z prosincového meziročního záporu do kladných čísel, zahraniční obchod vykázal solidní přebytek, přičemž stavební výroba rostla dokonce nejrychleji od března loňského roku. Zatímco únorové statistiky mohou ještě přinést dobré výsledky, na ty březnové zřejmě již dopadne ukrajinská krize a lze tak očekávat jejich zhoršení.

Na výsledcích lednového zahraničního obchodu i průmyslové výroby bylo patrné, že problémy se subdodávkami slábnou, přičemž český automobilový průmysl se začíná opět rozjíždět. Přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly byl v meziročním srovnání o 4,3 miliardy korun vyšší.

To přispělo k tomu, že lednová bilance zahraničního obchodu skončila se slušným kladným výsledkem na úrovni 6,2 mld. Kč. Dále se na výsledku pozitivně odrazila i vyšší cena exportované elektřiny.

PSALI JSME:
Po sedmi měsících přebytek zahraničního obchodu

Přebytek obchodu s elektřinou, plynem a párou byl tak ve srovnání s lednem loňského roku vyšší o 4,3 miliardy korun. Cenový vývoj naopak negativně dopadl na obchod s ropou a zemním plynem, kde se deficit meziročně prohloubil o 7,2 miliardy korun.

Vliv rostoucích cen byl patrný i na vývoji nových zakázek v průmyslu. Ty v lednu stouply meziročně o 6,9 procenta, zakázky ze zahraničí dokonce o 8,3 procenta. Nešlo však ani tak o jejich hodnotový nárůst, jako spíše o ten cenový.

Průmyslová výroba jako celek v lednu meziměsíčně vzrostla v reálném vyjádření o 3,1 procenta. V meziročním srovnání se pak vymanila ze záporných prosincových čísel a stoupla po očištění o kalendářní variace o jedno procento.

PSALI JSME:
Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o jedno procento

K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení a výroba ve farmaceutickém průmyslu. V meziročním srovnání byla naopak produkce nižší ve dřevozpracujícím průmyslu a automobilovém průmyslu.

Z indexů PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) a produkce aut bylo nicméně patrné, že se potíže se subdodávkami zmírňují a s tím se lepší i situace v automobilovém průmyslu.

Stavební výroba v lednu meziměsíčně vzrostla o 1,6 procenta, což byl nejvyšší nárůst od loňského března. V reálném vyjádření oproti loňskému lednu byla produkce vyšší o 6,4 procenta. Stavebnictví prospívá rozjezd investiční aktivity.

Stabilní růstovou dynamiku vykazuje v posledních měsících pozemní stavitelství, kde byl v lednu vykázán meziroční růst o 6,1 procenta. Ještě lepší výsledek dosáhlo inženýrské stavitelství.

PSALI JSME:
Stavební boom na začátku roku

S meziročním růstem o 7,7 procenta poprvé po pěti měsících překonalo dynamiku pozemního stavitelství. Číslo je příslibem toho, že se rozjíždějí větší stavby infrastrukturního charakteru. Svižně v lednu rostl i počet vydaných stavebních povolení (12,1 % meziročně) a nově zahájených bytů (13,1 %).

Další vývoj ukazatelů nicméně zasáhne konflikt na Ukrajině. Údaje o výrobě za únor by sice ještě měly být solidní, v dalších měsících ale zřejmě uvidíme zhoršení. Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu i zahraničního obchodu bude znát.

Rizikem pro další vývoj nejen v českém průmyslu, ale i ve stavebnictví, je situace na trhu práce. Stavebníci reportují, že největší překážkou pro jejich vyšší produkci je nedostatek zaměstnanců. Válka na Ukrajině situaci navíc dále komplikuje, když právě tento sektor zaměstnává nemalý počet ukrajinských pracovníků.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České stavebnictví čeká další extrémní zkouška – válka na Ukrajině

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB