Leden udává tón trhům v roce 2023

Názor
Leden udá tón trhům v prvním čtvrtletí a v roce 2023 a první kvartál by mohl mít tři klíčové pozitivní faktory: Za prvé klesající inflace v USA a EU a úrokový šok, za druhé úspěšné znovuotevření Číny a za třetí méně protivětrů v technologickém sektoru.
Oživení čínské ekonomiky by bylo klíčovou pojistkou proti globální recesi. Nejistota je však vysoká. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rozsáhlejší pokles inflačních tlaků v USA, který se šíří ze zboží na služby a trh práce, je rozhodující pro další ochlazení tempa zvyšování sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) v únoru a ukončení cyklu růstu v březnu.

Mírná zima v Evropě a nižší ceny zemního plynu podporují nejistý listopadový vrchol jejího velkého růstu cen. Zpráva o výsledcích hospodaření firem a hrubý domácí produkt (HDP) za čtvrté čtvrtletí by poskytla více času na to, aby mohla zafungovat „úroková medicína“, a zmírnila obavy z recese.

Čína, druhá největší světová ekonomika a její akciový trh je další divokou kartou prvního čtvrtletí. Rychlé uvolnění politiky tzv. nulového covidu vedlo k prudkému nárůstu nových případů, který se může ještě zhoršit v souvislosti s nadcházejícími dlouhými novoročními svátky.

PSALI JSME:
Investičním ternem roku 2023 má být Čína

Dává však naději na počátek postupného oživení čínské ekonomiky, která se chystá na březnové Národní lidové shromáždění. To by bylo klíčovou pojistkou proti globální recesi. Nejistota je však vysoká, protože nedávné vakuum covidových údajů ještě zhoršilo typické sucho ekonomických údajů v období čínského nového roku.

IT, komunikační a technologické sekce spotřebitelského sektoru tvoří třetinu globálních akcií. Trhy nemohou být příznivě naladěny, pokud se v těchto sektorech zopakuje jejich loňská chmurná výkonnost.

Veletrh CES v Las Vegas upozorní na zásadní pokrok v oblasti elektromobility, webu 3.0 a AR/VR, zatímco vrcholící inflace a úrokové sazby by měly přinést určitou úlevu v ocenění technologií po dramatickém snížení ratingu v roce 2022. Velkou zkouškou budou lednové výsledky za čtvrté čtvrtletí. Zisky indexu S&P 500 se celkově sníží o tři procenta a hlavní technologické akcie od Amazonu po Alphabet vedou ke snižování zisků.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akciové indexy v roce 2022 výrazně ztratily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB