Lednový růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením

Názor
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu překvapily silným růstem. Meziměsíčně byly vyšší v průměru o 5,8 procenta, zatímco tržní konsensus očekával růst o dvě procenta. V meziročním srovnávání dynamika výrobních cen nadále klesala, z prosincových 20,1 procenta na 19 procent v lednu. Důvodem však byla vyšší statistická základna.
V lednu se zvýšily především ceny energií a tuhých paliv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V lednu se zvýšily především ceny energií a tuhých paliv. Cena energií se v souhrnu zvýšila meziměsíčně o 17,3 procenta. Ještě vyšší byl pak růst v oblasti těžby a dobývání nerostných surovin, který v meziměsíčním vyjádření činil 37,7 procenta. Např. ceny uhlí byly oproti prosinci vyšší v průměru o 65,5 procenta.

Růst průmyslových cen byl ale poměrně plošný. S výjimkou dřevařského, papírnického a kovozpracujícího průmyslu rostly ceny v podstatě ve všech sledovaných odvětvích. Rychle se ceny zvyšovaly v chemickém průmyslu (meziměsíčně v průměru o 5,4 %, pozn. aut.).

Rostly i ceny strojů a motorových vozidel. Růst cen pokračoval také v potravinářském průmyslu, což může vytvářet další tlaky na zdražování potravin pro konečné spotřebitele. V tomto směru působí rovněž další zvýšení cen zemědělských výrobců (v lednu meziměsíčně o 1,7 %).

PSALI JSME:
V lednu rostly ceny v průmyslu rychleji, než se čekalo

Dynamika průmyslových cen po sezonním očištění výrazně vzrostla. Zatímco v prosinci došlo podle našeho odhadu k meziměsíčnímu poklesu o jedno procento, v lednu ceny opět rostly o výrazná 4,2 procenta.

Lednový silný růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením. Zvyšování cen energií by mělo být díky poklesu velkoobchodních cen na předkrizové úrovně již záležitostí minulosti.

Z hlediska měnové politiky a návratu inflace na dvouprocentní cíl je však problém přetrvávající růst cen v ostatních cenových okruzích. Zde navíc může být rizikem i samotný přeliv vyšších cen energií. Aktuální data tak potvrzují, že odeznívání inflace bude pravděpodobně pouze pozvolné.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
V únoru se prudce zhoršila nálada v tuzemském průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB