Lednový růst indexu S&P 500 byl druhým nejlepším za poslední tři desetiletí

Globální akcie zažily jeden z nejlepších začátků roku v historii, čímž se vymykají konsensu. Roky, kdy dochází k poklesům, jsou velmi vzácné a leden často udává tón celému roku, přičemž historie i fundamenty jsou aktuálně na vaší straně. Fundamenty se vzhledem k opětovnému otevření Číny a poklesu cen zemního plynu zmírnily.
Rok 2023 bude rokem přechodu k dalšímu býčímu trhu, tvrdí Ben Laidler, stratég pro globální trhy společnosti eToro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To bylo při pesimismu a tak vysokých úrovních hotovosti vše, co bylo potřeba. I když ty zůstávají podpořeny, tempo návratnosti se nevyhnutelně zpomalí a čekají nás fundamentální nárazy. Rok 2023 bude rokem přechodu k dalšímu býčímu trhu. Zůstaňte pozitivní, ale buďte připraveni na nižší výnosy a větší divergenci mezi jednotlivými aktivy, která nás čeká.

Lednový růst indexu S&P 500 o 6,2 procenta byl druhý nejlepší za poslední tři desetiletí, vyšší byl pouze v roce 2019, zatímco NASDAQ zaznamenal nejlepší start od roku 2001. Povzbudivé je, že ‚‚jaký na Nový rok, tak po celý rok“, funguje ve více než 70 procentech případů, ale můžeme očekávat, že tempo prudce zpomalí.

Lednový cenový výnos indexu S&P 500 se ročně vrátí téměř o 100 procent. To je desetinásobek jeho dlouhodobého průměrného ročního výnosu a dosud nevídaná úroveň, nejblíže byly výnosy ve výši cca 45 procent v letech 1933 a 1954.

O to více to platí nyní, kdy prognózy zisku na akcii klesají a trh je na úderném 17x P/E (vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii, pozn. red.).

„Lednový efekt“ je obvykle příčinou pozitivní výkonnosti v čele s poraženými z předchozího roku. Ten je nyní ještě umocněn kombinací méně špatných fundamentů, nižších výnosů dluhopisů a zkresleného positioningu. Kryptoměny, Čína a technologie vedly vzhůru, zatímco dolar a komodity zaostávaly.

Tento „strach z promeškání“ (FOMO) má ještě pokračovat, pokud budou fundamenty v podobě nižší inflace a odolných zisků přinášet výsledky. Nedávný příliv prostředků do fondů byl malý na pozadí velkého čistého odlivu akciových aktiv v roce 2022 ve výši 180 miliard dolarů a přílivu prostředků na peněžní trh ve výši 170 miliard dolarů.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB