Legislativní změny v roce 2023 (4.): Zvýšení limitu pro vznik povinnosti podat daňové přiznání

Téma týdne
Nově bude od Nového roku 2023 platit také zvýšení minimální roční výše zdanitelných příjmů pro vznik povinnosti pro podání daňového přiznání fyzických osob, a to ze současných 15 tisíc korun na 50 tisíc.
Novela daňového balíčku se vztahuje pouze na povinnost poplatníka podat daňové přiznání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jako doposud nejsou do limitu započítané příjmy od daně osvobozené nebo zdaněné konečnou srážkovou daní. Daňové přiznání se ale bude podávat také v případě, že tyto příjmy nepřesáhly 50 tisíc korun, ale byla vykázána daňová ztráta.

Novela daňového balíčku se zároveň vztahuje pouze na povinnost poplatníka podat daňové přiznání. Neřeší už ale přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu. Povinnosti podat přehledy o příjmech a výdajích na sociální a zdravotní pojištění se tak poplatníci nevyhnou.

Autorka je daňová poradkyně společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vyplňujete si daňové přiznání sami?

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den, prosím o radu- změna ohledně: „zvýšení minimální roční výše zdanitelných příjmů pro vznik povinnosti pro podání daňového přiznání fyzických osob, a to ze současných 15 tisíc korun na 50 tisíc“, se týká Daňového přiznání podávaného již letos (v roce 2023), nebo až za rok- t.j. podávané až v roce 2024? Vedle trvalého zaměstnání mám letos i příjem z nájmu (minimálního- rodinnému příslušníku, měsíčně 2.500,- Kč, t.j. za rok 30.000,-, ze kterého já následně odvádím poplatky SVJ). Prosím o radu, zda musím v roce 2023 podávat Daňové přiznání, nebo stačí, když požádám zaměstnavatele o vypracování Daň. přiznání z příjmu v zaměstnání?
    Děkuji Vám za odpověď!

    • Dobrý den, sice si vážíme Vaší důvěry, že se na nás obracíte pro radu, ale k tomu bohužel nejsme kompetentní. Obraťte se přímo na daňového poradce.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Když ve svém bytě bydlíte se sousedy

Konečně ve svém, libujete si při stěhování z nájmu do vlastního bytu. Že to není tak úplně pravda, si uvědomíte ve chvíli, kdy se stanete součástí společenství vlastníků jednotek (SVJ) a začnou vám starosti, o nichž …

Dostali jste pokutu? Braňte se!

Šedesát tisíc! Takovou pokutu dostal náš čtenář ve správním řízení za údajné porušení stavebního zákona. A protože jsme se v dubnu této tématice věnovali, popsal nám potrestaný čtenář své zkušenosti s postupem …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB