Legislativní změny v roce 2023 (6.): Zrušení Zákona o elektronické evidenci tržeb

Téma týdne
Od Nového roku 2023 odpadne podnikatelům povinnost elektronicky evidovat své tržby. Povinnost byla nicméně už od jara roku 2020 přerušena kvůli pandemii onemocnění covid-19 a stala se tak fakticky dobrovolnou.
Ukončení projektu EET bude citelnou úlevou třeba pro řemeslníky, kteří by museli hledat různá off-line nebo on-line řešení, aby dostáli všem povinnostem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavním argumentem pro zrušení elektronické evidence tržeb (EET) byl především prudký nárůst bezhotovostních plateb v posledních letech. Podnikatelům a firmám se s koncem této povinnosti nejvíce uleví pravděpodobně v tom, že se nebudou muset obávat nepřiměřených sankcí za neplnění různých povinností, které s elektronickou evidencí tržeb souvisely.

Ukončení projektu EET bude také citelnou úlevou například pro řemeslníky, kteří by museli hledat různá off-line nebo on-line řešení, aby dostáli všem povinnostem. Na druhou stranu se u vybraných segmentů trhu může znovu rozšířit fenomén nepřiznávání výnosů z plateb v hotovosti.

Vedle snižování daňových výnosů státu tento fenomén často vede i k pokřivování podnikatelského prostředí. Z těchto důvodů část odborníků navrhovala ponechat vykazování EET v dobrovolné rovině, což by mohlo vést k větší transparentnosti jak u správců daně, tak u zákazníků.

Autor je senior manažer daňového oddělení společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení EET je krok zpět. Stát by měl podpořit alespoň dobrovolný režim evidence

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Slevy na e-shopu si už nepůjde vymyslet

Jaký přívlastek dát měsíci lednu? Jednoznačně měsíc povánočních slev a výhodných nákupů především prostřednictvím e-shopu. Letošní leden je však také měsícem změny, protože novela zákona na ochranu spotřebitelů, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB