Legislativní změny v roce 2023 (8.): Připravovaný zákon o účetnictví

V závěru října roku 2022 zveřejnilo ministerstvo financí paragrafové znění nového zákona o účetnictví do připomínkového řízení. Zákon přináší řadu nových pravidel pro tuzemské účetnictví. Ačkoli plánovaná účinnost nového zákona je k 1. lednu 2024, podnikatelé i neziskové subjekty by se na něj měly začít připravovat už nyní.
Ačkoli plánovaná účinnost nového zákona o účetnictví je až k 1. lednu 2024, podnikatelé i neziskové subjekty by se na něj měly začít připravovat už nyní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že ke schválení zákona by mělo dojít v průběhu roku 2023, může být čas na implementaci nových požadavků být poměrně krátký. Zatímco stávající zákon o účetnictví čítá 40 paragrafů, návrh nového zákona obsahuje 172 paragrafů.

Firmy by se podle našeho názoru měly již nyní soustředit především na tři oblasti, jejichž implementace může být poměrně časově náročná: Práci s kurzovým rizikem v účetnictví, povinnost oceňovat dlouhodobé pohledávky a dluhy současnou (nikoli nominální, pozn. aut.) hodnotou či zavedení konceptu funkční měny.

Autor je metodik účetnictví ve společnosti BDO
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB