Lékárníci k respirátorům: První zdravotníci, pak ostatní

Zásoby respirátorů v lékárnách napříč republikou byly v minulých dnech většinou nulové a jen některé lékárny měly minimální množství. Stejná situace je však i u standardních roušek, které jsou ale vhodné jen pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Jenže roušky ani respirátory nelze do lékáren objednat od žádného dodavatele, přestože se o to lékárníci opakovaně snaží.
Mnoho lékáren nemá ochranné pomůcky ani pro své pracovníky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Citujeme z prohlášení České lékárnické komory, které má portál FAEI.cz k dispozici. Dále se v něm uvádí, že na prvním místě je zásobení zdravotnického personálu. A že teprve poté by se mělo dostat na občany. Logicky. Zdravotníci všeho druhu jsou vždy v první linii a epidemie nejnovějšího koronaviru v Číně (ale i jinde ve světě – pozn. red.) ukazuje, že právě zdravotníci to i kvůli vyčerpání zásob ochranných pomůcek „odskákali“ nejvíc.

„V tuto chvíli nemá mnoho lékáren ochranné pomůcky ani pro své pracovníky, přičemž zajištění těchto pomůcek pro zdravotníky je považováno za zásadní, neboť zdravotníci jsou ti, kteří jsou v první linii. Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení a často je lidé při prvních příznacích infekčních onemocnění navštěvují jako první. Z tohoto důvodu je důležité, aby mezi zdravotníky, kteří budou přednostně zásobeni ochrannými pomůckami, byli i lékárníci,“ konstatovala lékárnická komora.

Česká lékárnická komora má přislíbeno od vlády a výrobce, že respirátory budou. V tuto chvíli však nedisponuje přesnější informací o termínu a způsobu jejich dodání do lékáren, ani o konkrétním množství. Zatím není známa ani jejich cena, uvedla komora. Dodejme, že podle pandemického plánu v ČR se třeba „obyčejnou“ chřipkou, na niž v tuzemsku ročně zemřou až dva tisíce lidí, nakazí až polovina zdravotnického personálu.

PSALI JSME:
Cynismus politiků a koronavir jako globální hrozba

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru