Lékárníci k respirátorům: První zdravotníci, pak ostatní

Zásoby respirátorů v lékárnách napříč republikou byly v minulých dnech většinou nulové a jen některé lékárny měly minimální množství. Stejná situace je však i u standardních roušek, které jsou ale vhodné jen pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Jenže roušky ani respirátory nelze do lékáren objednat od žádného dodavatele, přestože se o to lékárníci opakovaně snaží.
Mnoho lékáren nemá ochranné pomůcky ani pro své pracovníky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Citujeme z prohlášení České lékárnické komory, které má portál FAEI.cz k dispozici. Dále se v něm uvádí, že na prvním místě je zásobení zdravotnického personálu. A že teprve poté by se mělo dostat na občany. Logicky. Zdravotníci všeho druhu jsou vždy v první linii a epidemie nejnovějšího koronaviru v Číně (ale i jinde ve světě – pozn. red.) ukazuje, že právě zdravotníci to i kvůli vyčerpání zásob ochranných pomůcek „odskákali“ nejvíc.

„V tuto chvíli nemá mnoho lékáren ochranné pomůcky ani pro své pracovníky, přičemž zajištění těchto pomůcek pro zdravotníky je považováno za zásadní, neboť zdravotníci jsou ti, kteří jsou v první linii. Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení a často je lidé při prvních příznacích infekčních onemocnění navštěvují jako první. Z tohoto důvodu je důležité, aby mezi zdravotníky, kteří budou přednostně zásobeni ochrannými pomůckami, byli i lékárníci,“ konstatovala lékárnická komora.

Česká lékárnická komora má přislíbeno od vlády a výrobce, že respirátory budou. V tuto chvíli však nedisponuje přesnější informací o termínu a způsobu jejich dodání do lékáren, ani o konkrétním množství. Zatím není známa ani jejich cena, uvedla komora. Dodejme, že podle pandemického plánu v ČR se třeba „obyčejnou“ chřipkou, na niž v tuzemsku ročně zemřou až dva tisíce lidí, nakazí až polovina zdravotnického personálu.

PSALI JSME:
Cynismus politiků a koronavir jako globální hrozba

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.