Léky a operace za miliony? Pacienti musí bojovat o naději

Pro některé léky nemůžete do lékárny. Platba za ně by vás navíc zruinovala. Občas se ale stává, že zdravotní pojišťovna odmítne úhradu léčiva, zejména drahé inovativní léčby.
Lidé nejsou auta a pojišťovna tak nemůže „poslat seniora na vrakoviště, protože se ho nevyplatí opravovat“. Foto: Pixabay

Některé inovativní léky, které ještě neschválil Státní ústav pro kontrolu léčiv, odmítají pojišťovny hradit. Jsou totiž extrémně drahé. Obecně ale platí, že léčba musí odpovídat zdravotnímu stavu pacienta a účelu, jehož má být jejím poskytnutím dosaženo, musí být přiměřeně bezpečná a v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy. Nové léky jim totiž dávají naději.

PSALI JSME:
Roste počet pacientů užívajících nové léky

Ověřit si úhradu léku

Prvním krok je ověřit si, zda je lék hrazený a za jakých podmínek, nejlépe na vyhledávači Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.olecich.cz). Pokud hrazený je, lze se domáhat jeho poskytnutí po smluvním lékaři, nebo smluvní nemocnici dané pojišťovny.

„Jednou z možností je také oslovit jiné zdravotní pojišťovny a zjistit, jak se k úhradě konkrétního léku staví, a případně tedy změnit zdravotní pojišťovnu,“ uvedla pro protál Finanční a ekonomické informace Mgr. Ilona Hlaváčová, LL.M, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.

Pokud však lék není běžně hrazený z veřejného pojištění, musí ho pojišťovna zaplatit, zejména pokud se jedná o jedinou možnost léčby. „Pacientovi pak nezbývá než žádat revizního lékaře o schválení výjimečné úhrady podle § 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění. S takovou žádostí lze uspět, v krajním případě i u soudu, pokud je požadovaný nehrazený lék jedinou možností léčby,“ řekl portálu FAEI.cz renomovaný odborník na zdravotnictví JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL. M., specialista na zdravotnické právo z advokátní kanceláře PwC Legal.

PSALI JSME:
Pacienti budou mít svůj lék dostupný v jakékoliv lékárně, tvrdí náměstek Filip Vrubel

Operace na kasu, nebo na stížnost

Neuhrazení léčby z důvodu věku je hrubou diskriminaci. Lidé nejsou auta a pojišťovna tak nemůže „poslat seniora na vrakoviště, protože se ho nevyplatí opravovat“. „V praxi Kanceláře Ombudsmana pro zdraví jsme se tím nikdy nesetkali. Pokud by si něco takového pojišťovna dovolila, bylo by na místě podat žalobu na zdravotní pojišťovnu, stížnost na Ministerstvo zdravotnictví ČR a stížnost Veřejnému ochránci práv,” řekla Hlaváčová.

Z vyprávění starších lékařů, prý kdysi před revolucí platila věková omezení na to, kdo dostane dialýzu, nebo kardiostimulátor. Dnes ale žádný platný zákon nic takového neumožňuje. Mladý má na operaci, pokud je medicínsky přínosná, stejné právo jako starý.

„Pokud se senior s takovou argumentací setká, měl by podat stížnost k řediteli nemocnice, jestliže mu péči odmítl lékař, případně stížnost k ministerstvu zdravotnictví pro nezajištění dostupnosti péče, když takové odmítnutí dostal od zdravotní pojišťovny. Nezávisle na tom se lze domáhat dostupnosti péče i soudně. Největším rizikem je nedostatek informací a ochota přijmout nespravedlivé odmítnutí jako něco daného, s čím se nedá nic dělat,“ uvedl možnosti nápravy Dostál.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Orgány mrtvých cizinců zahraňují české pacienty

Nová pravidla, která od loňského jara usnadňují udělení souhlasu s darováním orgánů od cizinců zemřelých na území České republiky, výrazně pomáhají českým pacientům. Přestože byla platná jen osm měsíců, počet dárců …

Koronavirový baby boom? Karanténu si lidé zpestřovali sexem

Spousta českých párů si nucenou karanténu oživovala sexuálními radovánkami. Podle některých odborníků bychom se tak za deset až dvanáct měsíců mohli dočkat „koronavirových“ dětí. Na jaře navíc neplodné páry nejvíce …

Které kmeny chřipky budou řádit letos?

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO) definovali složení vakcín proti chřipce pro sezónu 2020–2021 na severní polokouli. Chřipkou u nás každý rok onemocní statisíce Čechů, podlehne jí okolo tří set lidí. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru